Pracujete v Německu pro personální agenturu?

Protože vás zaujal název tohoto článku, pravděpodobně pracujete jako brigádník, propůjčený zaměstnanec nebo jako zaměstnanec na dobu určitou pro personální agenturu v Německu. Možná si myslíte, že jste zaměstnanec jako každý jiný, avšak skutečnost je taková, že díky tomu máte výhodu při uplatnění odpočitatelných položek v německém daňovém přiznání.

Žádat o vrácení daně z Německa můžete až za 4 roky zpětně. Přilepšete si o stovky až tisíce eur. Německé daně.

Vzájemné vztahy znázorněné na obrázku ve výsledku ovlivňují váš nárok na vrácení daní z Německa.

Schéma vztahů u propůjčovaných zaměstnanců v Německu
Obrázek: Schéma vztahů u propůjčovaných zaměstnanců

Jako zaměstnanec personální agentury byste s ní měli mít podepsanou pracovní smlouvu. Následně, pokud jste personální agenturou propůjčen jiné firmě, měla by být o tom sepsána smlouva o propůjčení zaměstnance. To, zda máte nárok na uplatnění daňových výhod, lze určit podle pracovních smluv, které máte uzavřeny. Důležitým faktorem je místo výkonu práce a doba, na kterou jste byli jako zaměstnanec přijati.

Žádat o vrácení daně z Německa můžete až za 4 roky zpětně. Přilepšete jsi o stovky až tisíce eur.

Propůjčení zaměstnanci

U zaměstnanců, kteří jsou propůjčeni jiným firmám většinou platí: pravidelné místo výkonu práce (skutečné) je jiné, než je uvedeno v pracovní smlouvě, která je uzavřena s personální agenturou. Agenturní, dočasní zaměstnanci ve skutečnosti vykonávají pracovní činnost ve firmě, do které byli zapůjčeni v rámci dohody o brigádnické práci, popřípadě v rámci smlouvy o propůjčení.

Velmi důležité Pokud je v pracovní smlouvě uvedeno, že zaměstnanec je „auswärts tätig“ (externě činný, resp. má různá místa výkonu práce), vzniká mu nárok na výhody při uplatňování výdajů v německém daňovém přiznání.

Tyto výhody lze uplatnit při výdajích na cestování</a > a při určení skutečného nároku na diety na stravu.

Výdaje na cesty

Na příkladu si znázorníme uplatnění cest u zaměstnanců personální agentury, kteří mají několik míst výkonu práce a porovnáme jej s uplatněním cest u zaměstnanců s jedním, tedy pravidelným místem výkonu práce.

Příklad 1:

Mirkovo místo výkonu práce je ve firmě Obst GmbH, které je od jeho ubytování vzdáleno 10 km. Jan je ve firmě Obst GmbH propůjčen personální agenturou Personal GmbH. Mirek do práce cestuje vždy vlastním autem a zaměstnavatel mu na tyto cesty nepřispívá. Ve firmě Obst GmbH pracoval 150 dní. Podle smlouvy má nárok na uplatnění výdajů na jízdné v rámci Auswärtstätigkeit (externí činnosti).

Jan má nárok na uplatnění cest do práce a zároveň i z práce: počet odpracovaných dnů x nejkrásnější vzdálenost v km x 2.

Výsledek:

150 dní x 10 km x vzdálenostní paušál 0,30 eur na kilometr x 2 = 900,00 eur. Mirek si tedy může v daňovém přiznání uplatnit odpočitatelnou položku ve výši 900,00 eur.

V případě, že by byl Mirek zaměstnán přímo u firmy Obst GmbH a měl by přímo s touto firmou uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, firma Obst GmbH by byla jeho jediným a pravidelným místem výkonu práce. Uplatnění silnic by bylo možné v takovém případě jen jako cesty do práce, a to jen paušálně: 150 dní x 10 km x 0,30 eur = 450,00 eur.

Zvýšené výdaje na stravu

Propůjčený zaměstnanec má rovněž nárok na uplatnění diet na stravu, pokud je mimo domov více než osm hodin. To však platí pouze během prvních tří měsíců (tedy 90 dní) na každém novém místě přidělení. Například, je-li zaměstnanec propůjčen jedné firmě na půl roku, uplatnit si může přesto diety jen na 90 dní. S každým dalším přidělením na nové místo výkonu práce začíná lhůta 90 dní běžet znovu. Lhůta začíná běžet znovu také v případě přerušení výkonu pracovní činnosti na více než čtyři týdny bez ohledu na důvod přerušení (dovolená, pracovní neschopnost, sezónnost prací a podobně) a opětovného návratu na původní místo výkonu práce.

Výdaje na ubytování

V rámci externí činnosti mohou být uplatněny skutečné výdaje nebo tzn. ubytovací paušál ve výši 20,00 EUR za přenocování, a to na období prvních tří měsíců. Po uplynutí prvních tří měsíců může zaměstnavatel poskytnout paušál na ubytování ve výši 5,00 eur.

Velmi důležité Výdaje na ubytování v rámci externí pracovní činnosti mohou být uplatněny pouze tehdy, má-li poplatník vedle externího ubytování i jiné ubytování, ve kterém se nachází centrum jeho životních zájmů.

Toto „hlavní“ ubytování nemusí na rozdíl od dvojí domácnosti splňovat podmínku vlastního ubytování.

Pokud je externí ubytování zároveň i jediné ubytování, nevzniká žádný zvýšený náklad z pracovního důvodu, který by mohl být uplatněn v rámci Reisekostenu. V tomto případě jsou výdaje na externí ubytování pouze osobní životní výdaje.

Kdy nelze využívat výhod práce prostřednictvím personální agentury?

Daňové výhody nemůže využívat zaměstnanec personální agentury, pokud:

• je bez přerušení propůjčen jedné firmě více než 48 měsíců,
  • je zaměstnán na celkovou dobu trvání pracovního poměru ve společnosti (v případě projektů, které jsou časově omezené),
  • je zaměstnán na dobu neurčitou.

Obraťte se na nás

V případě, že si nejste jisti, jaký je váš nárok na uplatnění odpočitatelných položek v německém daňovém přiznání, obraťte se na nás. Po důkladném prostudování podkladů vám rádi navrhneme nejlepší řešení.

Zdroje: Kann- man-das-absetzen-de, VLH.de, DGB.de