Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Vrácení daní z Rakouska – jaké potřebuji doklady?

Pokud patříte k těm, kdo pracovali nebo stále ještě pracují v Rakousku, zřejmě jste se už zamýšleli nad vrácením daní z této země, případně už jste podávali rakouské daňové přiznání. Jestli si nejste jisti, zda máte všechny potřebné doklady k vrácení daní z Rakouska, v tomto článku se dozvíte víc.

doklady pro vrácení daní z Rakouska

1. Formulář L16 – tzv. Lohnzettel nebo výplatní pásky od rakouského zaměstnavatele

Co je to Lohnzettel? Jedná se o obdobu českého potvrzení o příjmech fyzické osoby ze závislé činnosti, o zálohách na daň a odvedeném sociálním pojištění. Toto potvrzení vám vystaví rakouský zaměstnavatel vždy po skončení příslušného kalendářního roku nebo při ukončení pracovního poměru.

 

Z formuláře L16 se dozvíte:

  • délku období, v němž jste u daného zaměstnavatele pracovali,
  • číslo vašeho sociálního pojištění v Rakousku,
  • výši hrubého příjmu (kolonka 210),
  • výši odvedeného sociálního pojištění do rakouského sociálního systému (kolonka 230),
  • výši odvedených daní (kolonka 260),
  • výši vyplacených příjmů nepodléhajících zdanění – např. stravné, příspěvky na vedení dvojí domácnosti, příspěvky na cestovné a podobně.

Lohnzettel obdrží i zaměstnanci českých firem, kteří byli na práci do Rakouska vysláni. Tento doklad potvrzuje, že za vás byly v Rakousku odváděny daně, případně sociální pojištění. Při jeho předložení máte nárok na vrácení daní z Rakouska, případně na jiné příspěvky a přídavky z rakouského sociálního systému (např. přídavky na děti – Familienbeihilfe).

Velmi důležité Lohnzettel je pro nás zdrojem všech relevantních informací, které potřebujeme k výpočtu předběžné kalkulace, tzn. k určení částky, kterou by vám rakouský daňový úřad mohl na dani vrátit. Tyto údaje můžeme vyčíst i z měsíčních výplatních pásek, kterými může být Lohnzettel v krajním případě nahrazen.

Peníze až za 5 let zpětně

Vrácení daní z Rakouska pro vás dokážeme zařídit až za 5 let zpětně a v plné zákonné výši. Neváhejte se na nás obrátit a získejte finance, na které máte oprávněný nárok.

2. Formulář E9 – potvrzení EU/EWR (Bescheinigung EU/EWR)

Potvrzení EU/EWR za příslušný daňový rok vám na základě žádosti vystaví český daňový úřad, místně příslušný vašemu trvalému pobytu. Podmínkou je podání českého daňového přiznání za daný rok.

Na formuláři E9 vám český daňový úřad potvrdí výši vašich příjmů v ČR v příslušném roce. Zdrojem informací pro daňový úřad je vaše české daňové přiznání. Úřad by na tomto formuláři měl uvést váš základ daně, tedy nejen vaše příjmy, ale i výdaje související s dosažením tohoto příjmu. Zároveň by měl uvést jen příjmy dosažené v České republice, zcela jistě ne příjmy, které jste dosáhli v Rakousku. Více o formuláři E9 si můžete přečíst na našem slovenském blogu.

Na základě tohoto potvrzení podléháte v souladu s ustanovením rakouského zákona o dani z příjmu na území Rakouské republiky tzv. „formální neomezené daňové povinnosti“, což znamená, že máte v Rakousku daňovou rezidenci a máte nárok na čerpání daňových výhod. Z nich je nejdůležitější nárok na nezdanitelné minimum ve výši 11 000 eur.

3. Formulář – rakouské daňové přiznání

Rakouské daňové přiznání můžete podat elektronicky nebo v listinné podobě. Formuláře daňového přiznání najdete i na webových stránkách rakouského ministerstva financí.

Ve formulářích uvádějte informace o vás jakožto daňovém poplatníkovi, o počtu vašich rakouských zaměstnavatelů, o uplatněných výdajích na dosažení příjmu v Rakousku a o způsobu výplaty daňového přeplatku. Prostřednictvím formulářů žádáte také o daňovou rezidenci v Rakousku a o nárok na nezdanitelné minimum, případně v nich uplatňujete nárok na nezdanitelné minimum na děti a výplatu daňového bonusu na děti.

Přídavky na děti z Rakouska

Pokud máte děti a pracujete v Rakousku, pravděpodobně máte nárok i na rakouské rodinné přídavky. Vyplňte formulář a získejte je rychle a jednoduše.

Vyřídíme to za vás

Pokud vám některý z těchto dokladů, např. Lohnzettel, chybí, můžeme si ho za vás vyžádat u vašeho zaměstnavatele. Stejně tak zařídíme i vystavení potvrzení EU/EWR (Bescheinigung EU/EWR) z českého daňového úřadu. Pokud nemáte podané české daňové přiznání, zpracujeme ho za vás a zároveň požádáme o vystavení formuláře EU/EWR. Po získání všech potřebných podkladů zpracujeme vaše rakouské daňové přiznání a odešleme ho na příslušný rakouský daňový úřad.

 

Zdroj obrázku: drobotdean Freepik

Tento článek získal již 1 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Zavřít
Chci vás kontaktovat

Odpovědi na vaše dotazy.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)