Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Za jak dlouho přijde daňový přeplatek Německa?

Čas je relativní. V případě, že očekáváte přijetí zajímavého daňového přeplatku na svůj účet, plyne častokrát velmi pomalu. Jestli jste se i vy přistihl/a při otázce, proč to těm Němcům tak dlouho trvá, v následujícím článku se vám pokusíme na tuto otázku odpovědět.

vraceni dani z nemecka

Délka zpracování daňových přiznání závisí na vícero faktorech

Hned na úvod je nutno uvést, že německý finanční úřad nemá zákonem stanovenou lhůtu do kdy má daňové přiznání zpracovat. Platí, že finanční úřady zpracovávají daňová přiznání v pořadí, v jakém jim byla doručena. Délka zpracování jednotlivých daňových přiznaní je individuální a závisí na vícero faktorech.

Velmi důležité Rozhodující je například datum podání daňového přiznání, který úřad je pro zpracování vašeho přiznání příslušný, jak komplikovaný je váš konkrétní případ a zda jsou na úřadě přítomni všichni pracovníci (tedy zda je úřad, který zpracuje vaše německé daňové přiznání dostatečně personálně zabezpečený).

Podle aktuálního žebříčku jsou při zpracování německých daňových přiznání nejrychlejší daňové úřady v Berlíne, Hamburgu a Sársku. Naopak na konci žebříčku se umístilo Severní Porýni-Westfálsko. Z toho lze usoudit, že finanční úřady v menších spolkových zemích jsou o něco rychlejší, než ty ve větších.

Vrácení daní z Německa rychle a jednoduše

Naši daňoví agenti vám zpracují německé daňové přiznání rychle, bez chyb a s uplatněním všech bonusů a odpočitatelných položek. Neváhejte se na nás obrátit.

Průměrná délka zpracování

Ze zkušenosti ale můžeme říct, že se průměrná délka zpracování německých daňových přiznání tamními úřady pohybuje v rozmezí čtyř až šesti měsíců. Šest měsíců je totiž lhůta po jejíž uplynutí vám musí být doručena oficiální daňová kalkulace, tzv. Bescheid. V případě, že po podání daňového přiznání měl úřad dodatečné otázky anebo si vyžádal doplnění podkladů pro zpracování vašeho daňového přiznání, doba čekání na oficiální daňovou kalkulaci se prodlouží.

Velmi důležité V případě, že ani po uvedených čtyřech měsících nemáte od německého daňového úřadu žádnou zpětnou vazbu o stavu zpracování vašeho německého daňového přiznání, je dobré situaci na konkrétním úřadě prověřit, ideálně telefonicky.

Co když podám daňové přiznání dřív?

Pokud si myslíte, že celý proces zpracování přiznání urychlíte jeho co nejrychlejším podáním, není to pravda. Máte-li k dispozici veškeré podklady už v lednu a rozhodnete se pro podání německého daňového přiznání, zhruba do poloviny března s ním pracovníci úřadu, navzdory vaší promptnosti,  moc úkonů neprovedou. Důvodem je to, že v lednu úřady ještě nedisponují všemi údaji potřebnými pro zpracování daňového přiznání. Během února totiž na daňový úřad přicházejí data ze zdravotních pojišťoven a dalších úřadů. Kromě toho se často stává, že začátkem roku dochází k daňovým změnám, které se ještě zadávají do systémů daňových úřadů. Při podání daňového přiznání elektronicky ale máte výhodu. V tomto případě totiž pracovníci daňového úřadu nemusí všechny údaje přepisovat z formulářů do počítače.

Po zpracování německého daňového přiznání je nutné očekávat přijetí oficiální daňové kalkulace, tzv. Bescheidu. Zpracování daňového přiznání je častokrát spojené s poukázáním daňového přeplatku na účet. V některých případech je daňový přeplatek z Německa poukázán na účet ještě před doručením oficiální daňové kalkulace.

Neváhejte se na nás obrátit

My v TJ-Legal denně pracujeme na tom, abyste své peníze dostali co nejdříve, i když činnost samotných daňových úřadů ovlivnit neumíme. Pokud chcete mít své peníze rychle a bezstarostně na účtu, neváhejte a obraťte se na nás.

Zdroj obrázku: Shutterstock

Tento článek získal již 23 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Zavřít
Chci vás kontaktovat

Odpovědi na vaše dotazy.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)