Midijob v Německu – výhody a nevýhody

Kromě možnosti pracovat v Německu na běžný pracovní poměr nebo živnost existuje i možnost pracovat jako minijober nebo midijober. V článku se dozvíte hlavní rozdíly midijobu oproti minijobu, jeho výhody i nevýhody.

midijob v Německu

Minijob

Minijob v Německu je obdobou práce na dohodu, jak ji známe u nás v Česku. Nic neodvádíte ze svého výdělku a ani za vás nikdo neodvádí žádné odvody (jen důchodové pojištění – Renteversicherung). Problém nastane, když zůstanete bez práce. Nemáte nárok na žádnou podporu v nezaměstnanosti ani na mateřskou. Obdržíte jen jednorázově 210 € na mateřské. Více o minijobu si můžete přečíst v našem předchozím článku.

Midijob

Nyní je zde možnost pracovat i jako midijober. U midijobu se odvádějí sociální odvody, z čehož můžete později profitovat. U tohoto typu pracovního poměru si můžete vydělat od 451 € do 1.300 € měsíčně.

Velmi důležité Midijob začíná tam, kde končí Minijob a končí tam, kde začíná pracovní smlouva na plný úvazek – Vollzeitbeschäftigung.

Výhody Midijobu pro zaměstnance:

• jste plně sociálně pojištěni, pokud odpracujete 12 měsíců, máte nárok na dávku v nezaměstnanosti (Arbeitslosengeld) ve výši 60 % nebo 67 % z čisté mzdy,
  • pokud onemocníte, bude vám vyplácena nemocenská dávka (Krankengeld) ve výši 70 % z výdělku (maximálně 112,88 eur na den),
  • pokud otěhotníte, budete dostávat mateřskou (Mutterschaftsgeld) ve výši 13 € za kalendářní den,
  • máte důchodové pojištění,
  • vyplatí se i pro menší živnostníky, například. Heimarbeiter, kteří mohou zrušit živnost, přejít na midijob a být tak zdravotně pojištěný ze zákona (ne privátní), t. j. gesetzlich.

Výhody midijobu plynou i pro zaměstnavatele, z nichž můžeme zmínit například nízké odvody za zaměstnance.

Vrácení daní z Německa rychle a spolehlivě

Naši daňoví agenti vám zpracují německé daňové přiznání rychle, bez chyb a s uplatněním všech bonusů a odpočitatelných položek. Neváhejte se na nás obrátit.

Nevýhody Midijobu pro zaměstnance:

• příjem je plně zdanitelný v Německu, všechny příjmy se sčítají a odvedou se z nich daně. Pokud jste v 5. daňové skupině, budete pravděpodobně platit větší měsíční daňové odvody, které se vám na konci roku ve většině případů vrátí jako daňový přeplatek. Výhodou ale je, že tyto příjmy sice zahrnujete do českého daňového přiznání, ale neplatíte z nich daň v Česku,
  • čím více vyděláte, tím jsou vyšší sociální odvody,
  • pro zaměstnavatele to znamená více papírovaček a povinností,
  • nevyplatí se provádět, pokud již pracujete někde na smlouvu (tehdy se vyplatí více Minijob).

Výhodnou kombinaci je i provádění Minijobu a Midijobu současně.

Neváhejte se na nás obrátit

Rádi vám pomůžeme s podáním německého i českého daňového přiznání, se získáním přídavků na děti z Německa s mnoha dalším. Vyberte si službu z naší nabídky, nebo nás kontaktujte.