Vyzkoušejte si naši novou webstránku

Přejít na nový web

Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Freistellung – nejčastější otázky a odpovědi

Snad každý český živnostník, který pracuje v Německu na stavbě, zná pojem Freistellung. Setkávají se s ním i majitelé stavebních společností, kteří do této země vysílají chlapy. V tomto textu jsme pro vás sesbírali ty nejčastější otázky, týkající se tohoto významného dokumentu.

Co to je Freistellung?

Freistellung je zkráceným výrazem odvozeným z názvu Freistellungbescheinigung, pro které existuje ve slovenštině zažité pojmenování Osvobození od stavební srážkové daně. 

Potřebují ho všichni živnostníci (SZČO) a majitelé s.r.o., kteří v Německu vykonávají činnosti související se zhotovením stavby.

Ten, kdo nemá platný Freistellung, přichází o 15 % z každé vystavené faktury. Přesně takovou částku mu je totiž povinen strhnout odběratel jeho služeb a odvést ji formou zmíněné stavební srážkové daně, která má název Bauabzugsteuer.

Platí, že Freistellung musí být platný v době úhrady faktury, nikoli v době jejího vystavení. To znamená, že pokud ho ještě nemáte po příjezdu do Německa, ale chcete už začít pracovat, nic vám nebrání.

 

Doporučujeme vám o něj však požádat co nejdříve.

 

Jak vyřídit Freistellung?

Prvním krokem, který předchází samotné žádosti o Freistellung, je žádost o přidělení německého daňového čísla, tzv. Steuernummer.

Bez tohoto identifikátoru nemůžete v Německu legálně působit. Potřebujete ho na celou škálu úkonů a německý finanční úřad vás eviduje právě pod vaším daňovým číslem. Jde v podstatě o ekvivalent slovenského DIČ (daňového identifikačního čísla).

 

NÁŠ TIP: věděli jste, že v TJ-Legal vám dokážeme vyřídit Freistellung a Steuernummer v rámci jednoho výhodného balíčku? Nemusíte si lámat hlavu s tím, jak na to. Vyplníte jednoduchou žádost a v průměru za měsíc vám získáme jak daňové číslo, tak osvobození od srážkové daně.

 

Jaká je platnost Freistellungu?

Pozor, Freistellung nemá neomezenou platnost.

To, na jak dlouhou dobu vám německý finanční úřad vystavil Freistellung, se dozvíte v rozhodnutí o jeho vystavení. Pokud jste o něj žádali prostřednictvím naší společnosti, vždy vás o tom informujeme.

Osvobození vám může být vystaveno na dobu jednoho roku, na půl roku, setkali jsme se už i s Freistellungy na 3 měsíce.

Až se konec platnosti začne blížit a vy hodláte dál působit v Německu, doporučujeme vám požádat o jeho prodloužení. Protože tento proces také trvá nějakou dobu (s rezervou počítejte 4-8 týdnů), ideální je řešit věc v předstihu.

Ušetřete 15 % z každé faktury a pracujte v Německu bez starostí. Kontaktujte nás!

Je Freistellung povinný?

Ne.

 

V Německu můžete na stavbě pracovat i bez platného Freistellungu, žádný zákon nemluví o opaku.

Podívejme se ale na věc z ekonomického úhlu – chcete přicházet o 15 % z každé vystavené faktury? Pri modelovej sume 1.000 eur by ste takto museli odviesť až 150 eur. Nemluvě o tom, že výdělky v Německu jsou často řadově vyšší.

Freistellung není povinný, ale my ho považujeme za naprosto nezbytný.

 

Je možné získat zpět již odvedená daň?

Ano, za jistých podmínek. Každý případ je třeba přehodnotit individuálně.

Žádat o Bauabzugsteuer je možné až vždy po skončení daňového roku (který je v Německu shodný s kalendářním). Tedy například v roce 2025 můžete žádat o vrácení srážkové daně, kterou jste odvedli v roce 2024.

 

NÁŠ TIP: s vrácením Bauabugsteuer vám rádi pomůžeme. Neváhejte nás kontaktovat a zjistěte, zda máte nárok. 

 

Pokud byste měli jakékoliv otázky či nejasnosti, odpovědi na které jste nenašli v tomto textu, neváhejte nám napsat na kontakt@tj-legal.cz.

 

Čtěte také:

Tento článek získal již 0 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Zavřít
Chci vás kontaktovat

Odpovědi na vaše dotazy.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)