Vyzkoušejte si naši novou webstránku

Přejít na nový web

Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Řízení dovolené v Německu a příspěvky vyplácené přes SOKA BAU

SOKA-BAU je společný název pro fondy zúčtování dovolené a mzdy ve stavebnictví, tzv. ULAK a doplňkového penzijního fondu stavebnictví AS, takzvaný ZVK. Společně vykonávají kolektivní řízení pro stavebnictví. ULAK vykonává řízení dovolené pro zaměstnavatele se sídlem v zahraničí a jejich zaměstnance vyslané do Německa.

SOKA BAU dovolena Nemecko

Pro německé stavebnictví existuje speciální systém řízení dovolených, kterého se musí účastnit všichni zaměstnavatelé. Toto řízení dovolené platí všude v Německu. Pokud zahraniční stavební firmy vysílají své zaměstnance pracovat na stavby v Německu, jsou rovněž povinny se tohoto řízení účastnit.

SOKA-BAU je společný název pro:

  • fond pro dovolené a mzdové náklady ve stavebnictví, tzv. ULAK a
  • doplňkového penzijního fondu stavebnictví AS, takzvaný ZVK.

Společně vykonávají kolektivní správu pro stavebnictví. ULAK vykonává správu dovolené pro zaměstnavatele se sídlem v zahraničí a jejich zaměstnance vyslané do Německa. Jedná se o sdružení s vlastní právní subjektivitou udělenou státem. Společně se ZVK tvoří fond pro dovolenou, mzdy a penzijní připojištění tzv. SOKA-BAU.

Celý proces registrace vyslaných zaměstnanců do SOKA BAU vyřídíme za vás.

Odvětví stavebnictví má svá specifika a v mnoha ohledech se liší od ostatních hospodářských odvětví. Mezi tato specifika patří mimo jiné neustálé střídání pracovišť (staveb) a pravidelné přerušení práce při špatném počasí a v zimě. Proto mnoho zaměstnanců ve stavebnictví mění svého zaměstnavatele i několikrát do roka. To vede k určitým nevýhodám pro zaměstnance i jejich zaměstnavatele. To platí i pro oblast dovolené.

Řízení dovolených funguje tak, že zaměstnanec si u každého stavebního zaměstnavatele „spoří“ nárok na dovolenou a nechá si jej převést na dalšího zaměstnavatele. Pokud si přeje čerpat dovolenou, může si u svého zaměstnavatele vybrat všechny nabyté dny dovolené. Aby tento systém fungoval, platí všichni stavební zaměstnavatelé za své zaměstnance pevný měsíční příspěvek. Takto jsou financovány nároky na dovolenou. Zaměstnavatel, který nakonec dovolenou poskytne, tak není finančně znevýhodněn.

Příspěvek do fondu na dovolenou se vypočítává z hrubé mzdy zaměstnance a od ledna 2022 činí 15,20 %. Dovolená je definována jako dovolená s náhradou mzdy. To znamená, že zaměstnavatel vyplácí svému zaměstnanci během dovolené náhradu mzdy za dovolenou. Náhrada mzdy za dovolenou činí 14,25 % z hrubé mzdy, kterou zaměstnanec dosud v Německu získal.

Dokud čerpáte dovolenou během svého vyslání za prací do Německa, vyplácí dovolenou zaměstnavatel. Pokud vám po skončení vyslání zůstane nevyčerpaná dovolená, můžete si ji nechat proplatit. Pokud již nepracujete na stavbě v Německu a nejste nezaměstnaní, můžete si nechat nevyčerpanou dovolenou proplatit tři měsíce po skončení vyslání. K tomu je třeba vyplnit formulář žádosti. Pokud váš zaměstnavatel nezaplatil všechny příspěvky do fondu na dovolenou, bude vám náhrada za dovolenou snížena.

Sociální pojištění a daně

Náhrada za dovolenou podléhá odvodům na sociální pojištění. To znamená, že z každé platby je úřadem pro proplácení dovolené odečteno stanovené procento, které je vyplaceno vašemu zaměstnavateli. Zaměstnavatel je pak předává příslušné správě sociálního zabezpečení.

Z odměny za dovolenou se z Fondu pro dovolenou rovněž odvádí paušální částka na daň z příjmu (20 %) a solidární příspěvek (1,1 %). Tato částka se odvádí německému finančnímu úřadu ve Wiesbadenu. Daňové potvrzení bude zaměstnanci zasláno do března následujícího roku. Na něm bude uvedena výše daně z příjmu sražené v předchozím roce.

Zaměstnanec může za obvyklých podmínek získat zpět část nebo celou zaplacenou daň z příjmu. To se provádí podáním přiznání k dani z příjmu u příslušného německého finančního úřadu pro posledního zaměstnavatele.

Velmi důležité Dovolenou můžete čerpat až do konce následujícího roku. Například dovolenou z roku 2021 můžete čerpat do 31. 12. 2022. Po tomto datu již dovolená propadá. Stále však máte rok na to, abyste požádali úřad o náhradu mzdy za dovolenou.

 

Zdroje: https://www.soka-bau.de/europa/cz, https://www.finanzfluss.de/rechner/sozialabgaben/, https://www.wiesbaden.de/vv/produkte/extern/141010100000010158.php, https://www.finanzamt.sachsen.de/chemnitz-sued.html

Zdroj obrázku: freepik.com

 

Pracoval jste v zahraničí? Zjistěte si, zda máte nárok na vrácení daní ze zahraničí pomocí naší online kalkulačky. Daňová kalkulačka

Tento článek získal již 0 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Zavřít
Chci vás kontaktovat

Odpovědi na vaše dotazy.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)