Vyzkoušejte si naši novou webstránku

Přejít na nový web

Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Nejčastější dotazy českých živnostníků pracujících na stavbách v Německu

Pracujete v Německu jako živnostník? Pokud ano, pak se v tomto článku dozvíte odpovědi na nejčastější otázky začínajících slovenských a českých živnostníků v Německu.

Zaměstnanec ve skladu

Na úvod bychom rádi upozornili čtenáře, že tento článek obsahuje informace obecného charakteru a nemusí odpovídat životní situaci každého čtenáře. V případě potřeby se na nás můžete obrátit v rámci placeného ekonomického poradenství, kde poskytujeme odpovědi šité na míru vaší konkrétní situaci a potřebám.

Co je to Freistellung?

Pokud v Německu vykonáváte stavební činnost, formulář A1 není jediný doklad, který potřebujete.

K výkonu této činnosti potřebujete také Freistellung, česky osvobození od srážkové daně. Nemáte-li tento dokument, váš odběratel je ze zákona povinen vám strhnout z každé faktury srážkovou stavební daň ve výši 15 % a zaplatit ji na německém daňovém úřadě.

Tento zákon platí nehledě na to, zda pracujete pro německého nebo českého odběratele.

Rozhodující je místo, kde se stavba nachází. Po uplynutí jednoho kalendářního roku můžete daňový úřad požádat o vrácení stržené daně. Našim klientům ale doporučujeme jednodušší postup, a to vyřízení dokumentu Freistellung.

Více informací naleznete v § 48 EStG (německý zákon o dani z příjmu).

Chci požádat o Freistellung. Co k tomu budu potřebovat?

Základní podmínkou pro vystavení osvobození od srážkové daně (Freistellung) je německé daňové číslo (Steuernummer).

O daňové číslo je nutné zažádat již s první žádostí o Freistellung, protože samostatně vám jej daňový úřad nevystaví. Pod tímto číslem vás daňový úřad eviduje, proto je nutné jej uvádět při každé komunikaci s tímto úřadem. Vyžádat si ho můžete jen na základě vyplněných oficiálních formulářů, které vydává německý daňový úřad Chemnitz-Süd. Formuláře má k dispozici i naše společnost, proto našim klientům nabízíme zpracování žádosti.

Požádejte o Freistellung nyní

Pomůžeme Vám vybavit Freistellung, Steuernummer a další dokumenty potřebné pro vaše podnikání na stavbě v Německu.

Mohu požádat o vrácení srážkové daně, pokud nemám platný Freistellung?

Pokud váš odběratel splnil svou povinnost a odevzdal vám potvrzení o odvedení srážkové daně (Anmeldung über den Steuerabzug bei Bauleistungen), můžete na základě toho potvrzení požádat o vrácení zaplacené daně. V potvrzení je uvedené, kdo, za jaké období a v jaké výši za vaši práci srážkovou daň zaplatil.

Vrátí vám daň v plné výši? Nemáte-li u německého daňového úřadu žádný dluh, pak ano.

Náš tip

Velmi důležité S vracením německé srážkové stavební daně, tzv. Bauabzugsteuer (klikněte na odkaz pro více informací), vám taky můžeme pomoci. Stačí vyplnit náš krátký online formulář a zařídíme vám vrácení daně, na kterou máte plný zákonný nárok.

Jak souvisí moje daňová povinnost se srážkovou daní?

V případě daňové povinnosti jde o to, zda máte povinnost v Německu podávat daňové přiznání k dani z příjmu.

Srážkovou daní se rozumí stavební srážková daň, která se strhává z faktur proplácených v době, kdy jste neměli platný Freistellung. Pokud jste ale v Německu pracovali krátce a vyfakturovali jste méně než 4 200 € bez DPH, odběratel vám srážkovou daň nemusí strhávat. (Tzn. proplatí vám fakturu v plné výši).

U daňového úřadu vám vznikne dlužná částka, pokud jste v Německu měli podat daňové přiznání (a zaplatit daň z příjmu), ale neudělali jste to.

Jakmile to daňový úřad zjistí, vyzve vás k podání daňového přiznání a zmíněnou daň z příjmu si strhne z odvedené srážkové daně. Pokud vám například odběratel strhl srážkovou daň ve výši 1 000 € a vy musíte zaplatit 600 € daň z příjmu, daňový úřad vám z odběratelem stržené srážkové daně nejprve odečte vaši daň z příjmu a vrátí vám jen zbytek, tedy 400 €.

 

Srážková daň, kterou vám strhl odběratel: 1 000 €
– daň po podání daňového přiznání – 600 €
srážková daň, kterou vám vrátí daňový úřad 400 €

 

Kdy musím v Německu podávat daňové přiznání?

Pokud jste pracovali pro ARGE nebo jste měli v Německu stálou provozovnu.

Co je to ARGE?

ARGE (zkratka Arbeitsgemeinschaft, česky pracovní společnost) je sdružení živnostníků, kteří společně a koordinovaně pracují na stejné stavbě. Mezi nejznámější patří ARGE LETUSWORK a ARGE SBM NEXUS. Pokud pro některou z těchto společností pracujete, vzniká vám povinnost podat v Německu daňové přiznání.

Co je považováno za stálou provozovnu?

Za stálou provozovnu se považuje práce na jedné stavbě v Německu trvající déle než 12 po sobě jdoucích měsíců. Pozor, nejedná se pouze o kalendářní rok. Stálá provozovna může vzniknout například v roce 2018 a pokračovat v roce 2019. Zda se ve vašem případě jedná o stálou provozovnu, zjistí daňový úřad podle přehledu staveb. Jedná se o tabulku, do které zapisujete adresy staveb, na kterých pracujete, a období, během kterých na nich pracujete. Proto vám doporučujeme, abyste si nepřetržitě vedli co nejpodrobnější stavební deník.

Stálá provozovna může vzniknout například v roce 2018 a pokračovat v roce 2019 nebo dokonce až do roku 2020. Zda se ve vašem případě jedná o stálou provozovnu, zjistí daňový úřad podle přehledu staveb. Jedná se o tabulku, do které zapisujete adresy staveb, na kterých pracujete, a období, během kterých na nich pracujete. Proto vám doporučujeme, abyste si nepřetržitě vedli co nejpodrobnější stavební deník.

Za stálou provozovnu německý daňový úřad považuje i kumulaci staveb v jednom okrese, pokud jsou od sebe vzdušnou čarou vzdáleny méně než 50 km.

Stejně tak se za stálou provozovnu považuje i tzv. ekonomická závislost. Jde o případy, kdy je odběratel ekonomicky závislý na jednom odběrateli delší časové období (obvykle více než 1 rok).

Neváhejte nás kontaktovat

Rádi vám poskytneme více informací ohledně podnikání v Německu nebo práci jako OSVČ a pomůžeme vám zařídit všechny potřebné náležitosti. Neváhajte se na nás obrátit.

Tento článek získal již 24 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Zavřít
Chci vás kontaktovat

Odpovědi na vaše dotazy.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)