Co byste měli vědět předtím, než si vyžádáte přihlašovací údaje z nizozemského daňového úřadu

Pracovali jste v Nizozemsku a rozhodli jste se, že si nizozemské daňové přiznání podáte sami? Bez DigiD kódu nebo přihlašovacích údajů vygenerovaných nizozemským daňovým úřadem to nepůjde.

Věděli jste, že o vrácení daně z Nizozemska můžete žádat až za 5 let zpětně? Holandské daně.

Proč si podat nizozemské daňové přiznání

Existuje několik důvodů, proč si podat holandské daňové přiznání. Nejčastější z nich je vidina vrácení daně, kterou vám zaměstnavatel mohl na zálohách strhnout navíc.

Jiný, méně populární důvod je, že vám daňový úřad Belastingdienst poslal písemnou výzvu k podání daňového přiznání. V tomto případě si svou daňovou povinnost musíte splnit, i když vám namísto přeplatku vznikne daňový nedoplatek.

Základní pravidlo pro podání daňového přiznání v Nizozemsku je, že pokud si myslíte, že by vám mohl vzniknout na daních nedoplatek ve výši 45 €, nebo přeplatek ve výši 14 €, musíte podat daňové přiznání.

Věděli jste, že o vrácení daně z Nizozemska můžete žádat až za 5 let zpětně?

Žádost o přihlašovací údaje

Pokud si tedy chcete podat nizozemské daňové přiznání a služby účetních či daňových agentů se vám zdají příliš drahé, Belastingdienst vám nabízí řešení.

Na stránce daňového úřadu si můžete podat daňové přiznání zdarma. Abyste se ale mohli přihlásit do daňového programu, budete potřebovat přihlašovací údaje, které sestávají z uživatelského jména a hesla. Tyto údaje si můžete vyžádat na stránce daňového úřadu (belastingdienst.nl), který kromě kompletní holandské verze nabízí část informací i v anglickém či německém jazyce, mimo jiné i vyžádání přihlašovacích údajů (Requesting both username and password). Samotná online žádost je v holandském jazyce, kde se od vás žádají základní informace jako je vaše jméno, BSN číslo a datum narození. Po potvrzení údajů a vyřešení jednoduché kontrolní otázky bude vaše žádost zaevidována a zpracována.

Velmi důležité Přihlašovací údaje zaslané na nizozemskou adresu byste měli přijmout do 10 pracovních dnů.

Adresa a problémy s ní spojené

Belastingdienst má ve své databázi adresu, která byla zaevidována na příslušném gemeentu (městský úřad) při žádosti o vaše BSN číslo, kde jste se museli prokázat vaším občanským průkazem nebo pasem. Pokud jste si adresu na daňovém úřadě později neměnili, tak na tuto adresu vám budou zaslány přihlašovací údaje ve dvou modrých obálkách. V jedné obálce bude uživatelské jméno začínající písmeny NL, a ve druhé obálce bude heslo sestávající z různých písmenek a znaků. Po obdržení obou obálek se budete moci přihlásit do daňového programu a zpracovat si daňové přiznání.

Doručení přihlašovacích údajů na adresu mimo Nizozemsko trvá obvykle 2 až 4 týdny. V daňové sezóně, kdy daňový úřad zaznamenává více požadavků o vydání přihlašovacích údajů je možné, že doručení může trvat i 6 týdnů.

Velmi důležité Pokud přihlašovací údaje nepřijdou poštou za 4 až 6 týdny, je velmi pravděpodobné, že je už ani nedostanete. Předtím, než si je vyžádáte znovu, se nejprve zamyslete, z jakého důvodu jste je nedostali.

Příčin může být více, ale tou nejčastější je, že jste změnili místo pobytu, tedy vaši adresu, a neinformovali jste o tom Belastingdienst.

Jelikož při samotné žádosti o přihlašovací údaje se adresa nezadává, údaje jsou zasílány na adresu evidovanou daňovým úřadem, a ve velkém množství případů je právě tento údaj neaktuální. Dalším problémem s adresou může být i to, že adresa není kompletní, nebo je jednoduše zkomolená.

Někdy se přihlašovací údaje ztratí, někdy se ztratí jen jedna obálka, a někdy se vaše žádost nějakým záhadným způsobem zašantročí přímo na Belastingdienst, následkem čehož není nikdy zpracována a odeslána.

Změna adresy

V případě, že potřebujete změnit na Belastingdienst adresu, musíte tak učinit papírovou žádostí (i tu najdete na stránce daňového úřadu: Notification change of address) poslanou poštou. Celý proces změny adresy na daňovém úřadě trvá nejméně čtyři týdny.

O nové přihlašovací údaje si požádejte, až budete mít jistotu, že daňový úřad na základě vaší žádosti změnil ve své databázi vaši adresu. To si můžete na Belastingdienst ověřit telefonicky (+31 55 538 53 85), kde si komunikaci na klientském centru můžete vybrat v anglickém, německém či nizozemském jazyce.

Resetování přihlašovacích údajů

Pokud budete muset znovu požádat o vydání přihlašovacích údajů, musíte tak učinit telefonicky na daňovém úřadě (+31 55 538 53 85) a požádat o „zresetování“ vašeho přihlašovacího jména a hesla. Údaje vám budou zaslány opět poštou ve dvou modrých obálkách. Přiřazené uživatelské jméno zůstává nezměněno, ale bude vám vydáno nové heslo.

Pozor!

Velmi důležité O přihlašovací údaje přes online žádost můžete požádat jen jednou. Pokud požádáte o údaje i podruhé online, Belastingdienst vaši druhou žádost nezpracuje, a ani vás o tom nebude informovat. Jednoduše ji bude ignorovat, a vy se vašich přihlašovacích údajů nedočkáte ani na druhý pokus.

Příběh nekončí

Jelikož v Nizozemsku existuje více typů daňových přiznání, doporučujeme, abyste si zjistili, jaký typ daňového přiznání si máte podat.

Pokud očekáváte přijetí přeplatku daní nebo příspěvků, ujistěte se, že daňový úřad disponuje vaším bankovním účtem.

Další možnosti

Pokud máte DigiD kód, tak si daňové přiznání můžete podat přímo přes váš online účet, bez použití přihlašovacích údajů.

Vrácení daní z Nizozemska rychle a spolehlivě

V TJ-Legal jsme tady pro vás. S Belastingdienst komunikujeme denně, známe jejich procesy a postupy a umíme vám pomoci s řešením různých problémů, které mohou vzniknout mezi vámi a nizozemským daňovým úřadem. Daňové přiznání za vás rádi zpracujeme, a to bez přihlašovacích údajů.