Vyzkoušejte si naši novou webstránku

Přejít na nový web

Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

BSN (sofinummer) versus DigiD kód v Holandsku

BSN (burgerservicenummer) je osobní identifikační číslo přidělené každému, kdo se zaregistruje na příslušném holandském městském úřadě – gemeente.

BSN (sofinummer) digid kod nizozemsko

Před registrací se na městském úřadě v místě vašeho bydliště musíte nejdříve objednat (telefonicky anebo přes internet) a potom se dostavit na schůzku v dohodnutém čase.

Nezapomeňte si vzít sebou platné identifikační doklady jako cestovní pas anebo občanský průkaz. Po registraci na městském úřadě vám zašlou BSN číslo do pěti dnů na vaši holandskou adresu. 

Pomoc při získání BSN čísla

S registrací a získání BSN čísla vám mohou pomoct i tzv. Expatcentra. Před jejich návštěvou je rovněž nutné se objednat. Zaměstnanci těchto center (jejich seznam najdete na internetu) vám pomohou a navedou vás jak postupovat v různých přistěhovaleckých situacích, nejen jak získat BSN číslo.

Na rozdíl od městských úřadů jsou služby v těchto centrech zpoplatněny.

Velmi důležité O BSN číslo se nedá požádat elektronicky. Setkání s úředníkem se při registraci nedá vyhnout.

BSN číslo nahradilo v roce 2007 do té doby užívané sofinummer, které se už od roku 2014 ani nepřiděluje, a každé sofinummer se automaticky změnilo na BSN číslo.

Získejte své daně z Holandska

Daňový přeplatek z Nizozemska vám získáme v plné legální výši, spolehlivě a jednoduše, i za 5 let zpětně. Ozvěte se nám ještě dnes.

Specifikace BSN čísla

BSN vzniklo ve snaze vylepšit a zjednodušit výměnu informací mezi jednotlivcem a různými nizozemskými úřady, přičemž by tento tok informací měl být bezpečnější a spolehlivější. Je třeba si pamatovat, že BSN je jediné číslo, které potřebujete při komunikaci se státními a lokálními institucemi.

BSN je vyžadováno při nástupu do zaměstnání, založení bankovního účtu, žádostech o různé benefity, při oznámení změny bydliště a dokonce i při nákupu auta.

Velmi důležité Jelikož BSN je forma osobní identifikace, je nutné si toto číslo hídat jako oko v hlavě (změna je trestná), aby se předešlo krádeži osobních údajů anebo i celé identity.

DigiD

DigiD kód je k dispozici lidem, kteří jsou zaregistrováni na městském úřadě a bylo jim už uděleno BSN číslo. Být držitelem tohoto kódu není povinné ze zákona, ale jeho prostřednictvím mnohé státní organizace a úřady nabízejí své služby občanům a rezidentům. Bez DigiD kódu táto komunikace často není možná.

DigiD kód je v podstatě internetová verze papírové identifikace jako například pasu, občanského průkazu anebo řidičského průkazu.

Jak požádat DigiD kód

Požádat o DigiD se dá jen přes internet na www.digid.nl. Žádost se skládá ze tří zdlouhavých kroků. Po jejich absolvování vám do pěti dnů přijde poštou aktivační kód. Je potřebné se opět přihlásit na DigiD webstránku a DigiD kód aktivovat. Aktivace musí přeběhnout do 20 dnů, jinak přidělený kód přestane být aktivní a o DigiD musíte požádat znovu.

Je rovněž velmi důležité zapamatovat si přihlašovací údaje uvedené při žádosti, protože jestli  je při aktivaci zapomenete, i v tomto případě si o DigiD budete musete požádat znovu.

Velmi důležité Držitele DigiD kódu si mohou podat elektronicky holandské daňové přiznání, zkontrolovat svoje benefity, důchody nebo zdravotné pojištění a rovněž mají přístup k různým státním informacím, které jsou pro jiných nedostupné.

I v tomto případě je velmi důležité chránit si tento kód, neboť je to kompletní informační internetový systém o jeho majiteli.
Žádost o DigiD kód je dostupná jen v holandském jazyce.

Shrnutí na závěr

BSN číslo vám přidělují na městském úřadě a pro občana EU zaměstnaného v Holandsku je úplně postačující.

DigiD kód se přiděluje na požádání, jestli už máte BSN, je jen na vás, abyste posoudil/a, zda ho potřebujete, nebo ne.

Spolehněte se na odborníky

Společnost TJ-Legal má víc než třináctileté zkušenosti s podáváním holandských daňových přiznání, proto se s vašimi otázkami a požadavky obraťte na nás a rádi vám pomůžeme.

Tento článek získal již 3 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Zavřít
Chci vás kontaktovat

Odpovědi na vaše dotazy.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)