Vyzkoušejte si naši novou webstránku

Přejít na nový web

Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Důchodové pojištění v Rakousku

Pro zaměstnávání občanů České republiky v Rakousku platí rakouské právní předpisy. Z toho důvodu se i nároky na důchod řídí rakouským důchodovým systémem.

rakousko duchod pojisteni

Žádost o důchod se podává v zemi, v níž žadatel v době podání žádosti žije. V žádosti je třeba uvést všechny země, v nichž žadatel odváděl platby na důchodové pojištění. Přečtěte si také náš další blog, v němž se dozvíte všechno podstatné k tématu starobní důchod ze zahraničí.

Důchodový systém v Rakousku

Od 1. ledna 2014 platí v Rakousku pro všechny občany narozené po 01. 01. 1955 nový jednotný systém důchodových účtů, které obsahují informace a jasný přehled o důchodu.

Tento systém umožňuje pojištěncům kdykoliv zjistit aktuální výši naspořené částky důchodu. O stavu důchodového účtu se mohou pojištěnci informovat online nebo požádat pojišťovnu o zaslání informací o důchodovém účtu. Pokud využijete online služeb, budete muset doložit občanský průkaz (Bürgerkarte) nebo vlastnoruční podpis.

Vrácení daní z Rakouska

Nezapomeňte také, že pokud v zemi pracujete, budete mít s největší pravděpodobností nárok na vrácení daní z Rakouska. Umíme je pro vás získat i za 5 let zpětně, takže jejich výše se může vyšplhat na několik tisíc eur. To je slušná suma, že?

Důchodový věk v Rakousku

Velmi důležité Důchodový věk v Rakousku začíná u mužů po dovršení 65. a u žen 60. roku života.

Nárok na vyplacení naspořené částky vzniká vždy při odchodu do důchodu nebo po pěti letech od ukončení povinnosti platit příspěvek. Tzn., že v případě úmrtí pojištěnce bude naspořená částka vyplacena rodinným příslušníkům. Výše naspořené částky závisí na celkové sumě zaplacených příspěvků a na úspěšnosti investic důchodové společnosti spravující důchod. Minimální výše odpovídá výši zaplacených příspěvků.

 

Náš tip

Další informace najdete na webové stránce pensionsversicherung.at. Pro cizince jsou vyhlášené mimořádné termíny, v kterých je možné získat informace i ve vybraných cizích jazycích.

Zdroj obrázku: Shutterstock

Tento článek získal již 41 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Zavřít
Chci vás kontaktovat

Odpovědi na vaše dotazy.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)