Jak se v Holandsku domluvíte?

V Nizozemském království čili Nizozemsku nebo lidově též Holandsku se domluvíte nizozemsky, ve velkých městech určitě bez problémů anglicky a v příhraničních oblastech i německy.

Jak se v Holandsku domluvíte

Naučit se alespoň základy jazyka má své výhody v komunikaci s úřady, ale i v zaměstnání. Zaměstnanci přes pracovní agentury, kteří se domluví nizozemsky nebo anglicky často získají smlouvu přímo od zaměstnavatele, dostávají vyšší pracovní pozice a zajímavější finanční odměny.

Jazyk nizozemština není podobně jako němčina, angličtina, francouzština a celá řada dalších jazyků omezen státními hranicemi.

Nizozemštinou hovoří zhruba 16 milionů Nizozemců (neoficiálně Holanďanů, kteří pak mluví laicky řečeno holandsky) a více než 6 milionů Belgičanů ve vlámské části (těm se říká taktéž Vlámové a hovoří tedy vlámsky). Jelikož Nizozemci byli v minulosti výbojnými kolonizátory, uchytil se jejich jazyk nejen v Indonésii, kde dodnes zůstal jazykem kulturním, nýbrž i na Antilách a v Surinamu, kde zůstává jedním z úředních jazyků.

Nizozemština je tedy jediným úředním jazykem Nizozemského království, kde jí můžeme říkat také holandština, ale také jedním ze třech oficiálních jazyků v Belgickém království, kde se jí dá zase říkat vlámština. Na čistotu užívání nizozemského jazyka v oficiálním styku dohlíží Jazyková unie (Taalunie), založená a vedená Nizozemskem a Belgií společně.

Zdroj obrázku: HelenJank z pixabay