Daň z příjmu v Holandsku – základní informace

Pracujete v Holandsku jako zaměstnanec a zajímáte se, kolik je potřebné odvést na daních, jakým způsobem nebo zda vám vznikne nárok na vrácení daní? Přečtěte si tento článek.

dan z prijmu holandsko

Povinnost průběžně odevzdat daně je na zaměstnavateli. Ten vás proto podle předpokládaného hrubého příjmů v daném roce zařadí do daňové třidy a podle ní každou vaši výplatu zdaňuje.

Před zdaněním vám zaměstnavatel ve váš prospěch uplatňuje daňové úlevy (tax credits). Nejčastějšími úlevami jsou Arbeidskorting a Algemene heffingskorting.

V Holandsku se spojí daň, sociální pojištění a základní zdravotní pojištění v jeden odvod pod názvem Ingehouden loonbelasting / loonheffing.

I Holandsko je zemí s progresivním zdaňováním. Znamená to, že čím víc vyděláte, tím víc daní platíte.

Základný přehled odvodových sazeb v Nizozemsku

Na rok 2021

Příjem ze zaměstnání Odvod spolu
od 0 € do 68 507 € včetně 37,10 %
nad 68 508 € 49,50 %

Na rok 2020

Příjem ze zaměstnání Odvod spolu
od 0 € do 68 507 € včetně 37,35 %
nad 68 508 € 49,50 %

Pokud jste však v Holandsku nepracoval celý rok, vydělal jste víc, anebo i méně, než byl předpoklad, případně vám zaměstnavatel neuplatnil všechny daňové bonusy, náprava v odvodech se dá provést přes holandské daňové přiznání.

Tato možnost je obzvlášť výhodná, jestli jste na daních uhradil víc než bylo potřebné, a tedy vám vzniká nárok na vrácení daní.

Velmi důležité Před samotným podáním daňového přiznání ale doporučujeme si nechat přepočítat výšku daňového přeplatku. Pokud totiž výsledkem vámi podaného přiznání bude daňový nedoplatek, budete ho muset uhradit úřadu Belastingdienst. Bez znalosti výsledku se proto riskovat nevyplatí.

Získejte své daně z Holandska

Daňový přeplatek z Nizozemska vám získáme v plné legální výši, spolehlivě a jednoduše, i za 5 let zpětně. Ozvěte se nám ještě dnes.

Přesný výpočet doporučujeme svěřit odborníkům, jelikož pro správné podání nizozemského daňového přiznání je třeba vědět:

1. Typ daňového přiznání podle přihlášeného pobytu

Jestli jste byl přihlášen k holandskému pobytu, je třeba znát přesná data začátku a konce pobytu. Víc v našem slovenském blogu.

2. Zda jde o vyslaného anebo nevyslaného zaměstnance

Vyslaný zaměstnanec pracuje v Holandsku, ale ne pro holandského zaměstnavatele s holandskou pobočkou. Proto v Holandsku odvádí pouze daň. Zdravotné a sociální pojištění se hradí v zemi jeho zaměstnavatele.

3. Zda jde o kvalifikovaného anebo nekvalifikovaného daňového nerezidenta

Jestli jste nebyl přihlášen k holandskému pobytu, pro potřeby daní v Nizozemsku máte status daňového nerezidenta. Od roku 2015 se rozlišuje, zda aspoň 90 % vašich celoročních hrubých příjmů pocházelo z Holandska – tehdy jste kvalifikovaný, což je výhodnější daňový status. Když podmínku 90 % nesplníte, jste nekvalifikovaný. Víc o určení a dokazovaní statusu kvalifikovaný se dozvíte v bodě 6.

4. Údaje o hrubých příjmech, úlevách, odvodech z každého zaměstnání a placené dávky, a umět správně vyjmout mimoholandské příjmy

Údaje se nachází na potvrzení o zdanitelných příjmech Jaaropgaaf, které vám po skončení kalendářního roku vydá každý zaměstnavatel a rovněž instituce, která vám vyplatila dávky (například nemocenské nebo podporu v nezaměstnanosti). V Holandsku jsou podpůrné dávky považovány za zdanitelný příjem.

Jako alternativa Jaaropggafu někdy postačí poslední výplatní páska, pokud je na ní část  Cumulatieven.

5. Doba pojištění v Holandsku (počet odpracovaných dnů)

Počet odpracovaných dnů určuje kolik bylo potřebné odvést na povinném sociálním a zdravotním odvodu pod názvem Premie Volksverzekering. Zejména při dočasných pracovních smlouvách typu A a B se pojistné uhradí jen během pracovních dnů.

6. Výkaz příjmů/formulář E9

Tento formulář, nazvaný i Personal Income Statement/Incomensverklaring, je dvoustránkový formulář, který holandský finanční úřad zveřejňuje po skončení kalendářního roku. Je povinnou přílohou holandského daňového přiznání pro kvalifikovaného daňového nerezidenta.

Jak zjistíte, zda jste kvalifikovaný nerezident? Jednoduše si součet hrubých holandských příjmů a dávek vydělte číslem 9. Výsledek vám řekne kolik jste mohl vydělat mimo Holandska.

Formulář Výkaz příjmů potvrzuje místní finanční úřad příslušný podle vašeho českého trvalého pobytu. Ve formuláři se uvádějí všechny mimoholandské příjmy. Dané příjmy je třeba uvést a zároveň vyjmout v holandském daňovém přiznání, neboť už byly zdaněny v jiném státu.

Spolehněte se na odborníky

Společnost TJ-Legal má víc než třináctileté zkušenosti s podáváním holandských daňových přiznání, proto se s vašimi otázkami a požadavky obraťte na nás a rádi vám pomůžeme.