Vyzkoušejte si naši novou webstránku

Přejít na nový web

Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Vrácení daní z Nizozemska – jak získat co nejvíc?

Češi pracující v Nizozemsku mohou žádat o vrácení daní. Co to znamená? Že podáním nizozemského daňového přiznání si mohou požádat o vrácení daňového přeplatku, pokud za ně zaměstnavatel odvedl na dani z příjmu více, než měl.

Nizozemsko vrácení daní

Pracovali jste v Nizozemsku v letech 2017 - 2021? Mohl vám vzniknout nárok na vrácení daní. Daně Nizozemsko

Získat takto mohou stovky a někdy dokonce až tisíce eur. Zde je ovšem třeba zdůraznit, že to, jaký přeplatek získáte, máte často ve svých rukou. Nesprávnými rozhodnutími se dokonce můžete připravit io stovky eur, pro které byste určitě našli lepší využití.

Pozor na formulář E9 a kamarádů, kteří vám daně „vyřídí za 50 €“

Stává se nám, že nás kontaktují klienti, kteří využili služeb známého, nebo účetního „na volné noze“, který jim podal nizozemské daňové přiznání. Po minulé roky byli zvyklí, že získali i 800, 900 a více eur, ale najednou jsou to jen 3-4 stovky. Proč?

Velmi důležité Existují různé typy daňových přiznání a k některým je potřebný formulář EU/EHP, lidově řečeno formulář E9. Pokud ho však tento kamarád či „levný“ účetní k daňovému přiznání nepřipojí, může tak žadatele připravit i o 500 eur a více.

Co to vlastně je formulář E9?

Tento formulář dokladuje vaše české příjmy, resp. příjmy mimo Nizozemsko za konkrétní daňový rok. I tehdy, když jste například během roku v Česku nebo jinde mimo Nizozemsko, žádné neměli.

K určitému typu nizozemského daňového přiznání důrazně doporučujeme připojit formulář E9, ve kterém bude tato skutečnost uvedena. Nizozemskému daňovému úřadu Belastingdienst tak hodnověrně prokážete, že jste v zahraničí neměli žádný příjem. Případně, pokud jste příjem mimo Nizozemsko měli, že byl nižší než 10% z vašich celosvětových příjmů.

Pouze tak totiž budete klasifikováni jako kvalifikovaný daňový nerezident a vzniká vám nárok na vrácení daní. Pokud vaše příjmy mimo Nizozemsko tvoří více než 10% z vašich celosvětových příjmů, nárok vám nevzniká.

první strana tzv. formuláře E9, (EU/EHP)

Velmi důležité To, že formulář E9 připojíte k daňovému přiznání ve většině případů znamená, že se zbytečně nepřipravíte o 500 a více eur.

Další způsob, jakým umíte ovlivnit výši vrácených daní z Nizozemska je česká hypotéka. Pokud ji máte a umíte to prokázat při podávání nizozemského daňového přiznání, váš přeplatek tak může být vyšší i o sto eur a více. Samozřejmě, pouze v případě, že váš zaměstnavatel za vás na dani z příjmu odvedl více, než měl a vznikl vám na vrácení daní nárok.

Máte povinnost podat si nizozemské daňové přiznání nebo chcete získat daňový přeplatek?

Jaký je správný typ nizozemského daňového přiznání?

Nizozemská daňová legislativa rozlišuje 6 různých typů daňového přiznání. Češi v Nizozemsku si zpravidla, jako daňoví nerezidenti, podávají přiznání typu C, takzvaný C-form. Může se však stát, že pokud máte přidělen Digi-ID kód, tak vám nizozemský daňový úřad Belastingdienst pošle automatický mail o tom, že si můžete/máte podat daňové přiznání.

Na základě zpětné vazby od klientů však víme, že když tak učinili v souladu s instrukcemi v mailu, nakonec nezískali nic. Belastingdienst totiž neupozorní na to, jaký typ daňového přiznání si poplatník má podat a Češi si takovýmto způsobem často podají jiný typ, než jaký by měli. Belastingdienst takové přiznání vyhodnotí jako nesprávné, nezpracuje jej a žádný daňový přeplatek nepošle. Bohužel i toto je realita některých Čechů v Nizozemsku. Takovým nedorozuměním přicházejí o peníze, na které mají legální nárok.

Na co si dát ještě pozor?

Je také třeba dávat pozor na to, abyste při podávání daňového přiznání měli uvedenou správnou adresu. Stane se totiž, že Belastingdienst z různých důvodů nezaregistruje adresu daňového poplatníka. pokud se ten odhlásil z pobytu a nenahlásil novou adresu. V tomto případě daňové přiznání ani nelze podat.

Toto jsou jen některé z příkladů, jakými člověk může zajistit získání co nejvyššího daňového přeplatku. Nizozemská daňová legislativa je však poměrně složitá a při žádosti o vrácení daní se tedy ujistěte, že ke všemu přistupujete zodpovědně. Nechcete se totiž připravit o stovky eur. Pokud si nejste jisti, zda to zvládnete, s podáním nizozemského daňového přiznání a získáním daní vám rádi pomůžeme.

Tento článek získal již 0 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Zavřít
Chci vás kontaktovat

Odpovědi na vaše dotazy.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)