Nezanedbatelnou část z nich tvoří i Češi. Patříte k nim? Nebo se do země teprve chystáte pracovat?
Připravili jsme pro vás 4 praktické rady, které se vám v této zemi určitě sejdou.
1. Potřebujete BSN…
Po příjezdu do země je třeba se zaregistrovat na místním úřadě (gemeente) za účelem získání čísla BSN, tedy Burgerservicenummer.
Tento univerzální identifikátor nemá v Česku rovnocenný ekvivalent, jedná se o něco mezi číslem občanského průkazu, rodným číslem a IČO. Burgerservicenummer bude něco jako vaše číselná vizitka, pod kterou vás budou evidovat instituce, státní orgány, ale například i banky.
BSN je vyžadováno při nástupu do zaměstnání, otevření bankovního účtu, žádostech o různé benefity, při oznámení změny bydliště a dokonce i při koupi auta. Jedná se v podstatě o jediné číslo, které budete potřebovat při komunikaci se státními a lokálními institucemi.
A když už budete mít číslo BSN, vybavte si také DigiD kód na https://www.digid.nl/en.
Díky němu si můžete elektronicky podat nizozemské daňové přiznání, zkontrolovat své sociální benefity, důchody, zdravotní pojištění, a také získáte přístup k různým informacím, které jsou pro jiné nedostupné.
2. …i zdravotní pojištění
I v Nizozemsku je povinné zdravotní pojištění, podobně jako v Česku.
Nazývá se zorgverzekering a potřebujete si jej zřídit do čtyř měsíců po příjezdu do země.
Existuje několik „stupňů” tohoto pojištění, přičemž povinný je minimálně základní „balíček” (Basisverzekering). Díky němu máte pokryty návštěvy všeobecného lékaře, ošetření v nemocnici a některé léky na předpis. Nadstandard pak zahrnuje například i zubní péči, fyzioterapii a podobně.
V době psaní článku je v Nizozemsku více než 40 poskytovatelů zdravotního pojištění. Udělejte si průzkum, který má pro vás nejvýhodnější nabídku. Mezi největší patří FBTO, Zilveren Kruis, ONVZ, OHRA, De Friesland či United Consumers.
Více o povinném nizozemském zdravotním pojištění se dočtete i na webu IAmExpat.
NÁŠ TIP: za určitých podmínek můžete v Nizozemsku získat příspěvek na zdravotní pojištění, tzn. Zorgtoeslag. Žadatel musí být v zemi pojištěn a jeho roční příjem nesmí překročit určitou maximální výši. Za rok 2024 je stanovena na 37 496 € pro svobodné, společné příjmy manželů nesmí překročit 47 368 €. Rádi vám zjistíme, jestli máte nárok na Zorgtoeslag a pokud ano, získáme vám jej.
3. Základní holandské výrazy
Přestože téměř v celém Nizozemsku se bez problémů dorozumíte anglicky (u státních hranic s Německem i německy), nezaškodí znát několik základních holandských slovíček a výrazů.
Sepsali jsme je pro vás:
- Dank u wel - Děkuji vám
- Alstublieft - Ať se líbí/Prosím
- Já/Nee - Ano/Ne
- Waar is…? - Kde je…?
- Ik begrijp het niet - Nerozumím vám
- Hallo - Ahoj/Zdravím (i ve formální komunikaci)
- Winkel - Obchod
- Brood - Chléb
- Melk - Mléko
- Groenten - Zelenina
- Vlees - Maso
- Kaas - Sýr
- Trein - Vlak
- Fiets - Kolo
- Kaartje - Jízdenka (jízdní)
- Perron - Nástupiště
- Instappen/Uitstappen - Nastoupit/Vystoupit
- Apotheek - Lékárna
- Doktor - Lékař
- Ziekenhuis - Nemocnice
- Politiebureau - Policejní stanice
- Treinstation - Vlakové nádraží
4. Žádejte o vrácení daní z Nizozemska
Pokud v Nizozemsku pracujete (budete pracovat) jako zaměstnanec, nezapomeňte vždy po skončení roku žádat o tzv. vrácení daní. Dokonce i tehdy, pokud jste odpracovali jen několik měsíců.
Vrácení daní z Nizozemska je vlastně podání nizozemského daňového přiznání a žádost o daňový přeplatek. Přestože to možná zní náročně, odměna za to stojí - umíte si takto finančně přilepšit o stovky až tisíce eur.
Budete potřebovat především potvrzení o zdanitelných příjmech, v Nizozemsku se tento dokument nazývá Jaaropgaaf. Alternativou jsou poslední výplatní pásky.
S celým procesem vám rádi pomůžeme a pokud vám vznikl nárok, peníze vám získáme do posledního centu.
První krok udělejte ZDE.