Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Vorsorgeaufwendungen – náklady na preventivní péči v německém daňovém přiznání

V německém daňovém přiznání je možné uplatnit i výdaje na tzv. preventivní péči. Jedná se o mimořádné výdaje (Sonderausgaben), jako je zákonné zdravotní, důchodové a sociální pojištění.

německé daňové přiznání

Pracovali jste v Německu v letech 2019 - 2022? Mohl vám vzniknout nárok na vrácení daní. Chci vrácení daní

Za určitých podmínek je možné uplatnit i další pojištění, například pojištění v nezaměstnanosti, úrazové pojištění, rizikové životní pojištění, kapitálové životní pojištění, zákonné pojištění odpovědnosti z provozování motorových vozidel, pojištění pracovní neschopnosti a jiné. U kapitálového životního pojištění musí být pojistná smlouva uzavřena a první pojistná částka uhrazena již před rokem 2005.

V německém daňovém přiznání za zdaňovací rok 2022 lze tyto mimořádné výdaje uplatnit maximálně do výše 92% z celkových těchto výdajů, maximálně však do výše 23.724,00 eur při samostatném zdanění a do 47.448,00 eur při společném zdanění manželů. Při společném zdanění přitom není relevantní, kdo z obou manželů příspěvky do pojišťoven zaplatil a v jaké výši

Velmi důležité Z výdajů na pojištění je třeba odečíst nezdanitelnou část, kterou za zaměstnance odvádí zaměstnavatel.

Více informací ohledně německého daňového přiznání se dočtete v článku s názvem Zákon o dani z příjmu v Německu – Einkommensteuergesetz (EStG). Přečíst si ho můžete zde.

Příklad výpočtu:

Část pojištění hrazená zaměstnancem: 4.650,00 eur
Část pojištění hrazená zaměstnavatelem:  4.650,00 eur
Příspěvky na Rürup důchod*:    3.000,00 eur
SPOLU:   12.300,00 eur
92% z 12.300,00 eur   11.316,00 eur
Minus pojištění hrazené zaměstnavatelem: 4.650,00 eur
Zbývající částka pro uplatnění: 6.666,00 eur

Požádejte o vrácení daní. Německé daňové přiznání můžete podat i 4 roky zpětně.

Rürup důchod

 Rürüp důchod je základní důchod a patří do prvního pilíře důchodového zabezpečení v Německu. Stejně jako zákonné důchodové pojištění, tak i pojištění tzv. Rürüp důchodu patří do základního pojištění, tedy za započítává do výpočtu maximální výše mimořádných výdajů. Jedná se o státní podporu v důchodovém věku.

Funguje podobně jako německé důchodové pojištění, ale doporučuje se hlavně osobám samostatně výdělečně činným bez zákonného zabezpečení. Příspěvky na Rürüp důchod lze uplatnit v daňovém přiznání jako daňový výdaj. Tyto je však třeba po nástupu do penze zdanit.

Pro sociálně pojištěné zaměstnance, úředníky a většinu důchodců platí maximální výše uznaných mimořádných výdajů, kterou je 1.900,00 eur a pro osoby samostatně výdělečně činné 2.800 eur. To odlehčí jen malému počtu poplatníků. Kdo už uplatnil příspěvky do zákonného zdravotního a sociálního pojištění, tomu mnohdy nezvýší mnoho nebo vůbec nic z maximální výše mimořádných výdajů. Část výdajů na preventivní péči se proto v mnoha případech daňově vůbec neprojeví.

V zásadě ne všechny příspěvky do pojišťoven jsou způsobilým daňovým výdajem v německém daňovém přiznání. Ty oprávněné musí mít totiž charakter preventivní péče. Příkladem neoprávněných pojištění jsou například pojištění majetku, pojištění domácnosti, pojištění právní odpovědnosti, pojištění motorových vozidel a jiné. Stejně neoprávněné jsou daňově zvýhodněné příspěvky do penzijních fondů a penzijních pojišťoven.

 

V případě jakýchkoli nejasností ohledně německého daňového přiznání nám můžete napsat na našem firemním Facebooku, nebo nás kontaktujte mailem na kontakt@tj-legal.cz, případně nám zavolejte na +420 29 615 0041 a dejte nám vědět, jak vám můžeme pomoci.

Zdroje:https://www.finanztip.de/vorsorgeaufwendungen/

https://www.finanztip.de/ruerup-rente-basisrente/

 

Tento článek získal již 0 potlesků

Více podobných článků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)