Čím je právě tato oblast oblíbená?

Neustále rostoucí segment

V první řadě jde o odvětví průmyslu, které zažívá nevídaný růst. Zvykne se mluvit o tvz. stavebním boomu a pro Spolkovou republiku Německo (SRN) to rozhodně platí dvojnásob.

Za rok 2023 činil tento segment až 6 % německého HDP, přičemž ročně generuje tržby ve výši téměř 200 miliard eur. Přestože největším hospodářským tahounem země je dlouhodobě automobilový průmysl, stavebnictví má stabilní postavení, které se rok od roku zlepšuje.

Podle údajů spolkového statistického úřadu (Statistisches Bundesamt) se v Německu ročně postaví přibližně 300 000 až 400 000 obytných domů a bytů. Společně s Francií je z tohoto pohledu SRN v čele Evropské unie. A to ještě nebereme v úvahu komerční a průmyslové objekty.

Co to znamená pro našince?

Že v německém stavebnictví je dostatek práce as největší pravděpodobností se na tom tak brzy nic nezmění.

Skvělý výdělek

Není žádným tajemstvím, že primární motivací mnoha Čechů, cestujících za prací do Německa, je výdělek. Oprávněně.

Průměrný roční příjem stavebního dělníka v Německu je 46.660 €. Na seniornějších pozicích (stavbyvedoucí, projektant) dokonce až 56.582 €. Měsíčně to tedy vychází na 3.883 €, resp. 4.715 € (zdroj).

NÁŠ TIP: pokud pracujete v Německu jako živnostník a chcete dostávat 100% svých výdělků, tak potřebujete mít osvobození od stavební srážkové daně, tzn. Freistellung. Pokud jej nemáte, odběratel vašich služeb je povinen strhnout 15 % z každé faktury a odvést ji formou zmíněné daně. Podejte si u nás žádost o Freistellung.

Navíc průměrné mzdy v Německu v roce 2024 vzrostly zatím o 5,6 %, což je nejvyšší růst za více než dekádu (zdroj). Prognózy pro další roky jsou pozitivní.

Samozřejmě, živnostníci v Německu mohou být odměňováni odlišně než řadoví zaměstnanci, jejich příjem se však zpravidla odvíjí od stejných ekonomických faktorů. Jinými slovy, když roste příjem zaměstnanců, obvykle se to příznivě odráží i v výdělcích živnostníků.

Minimální bariéry

Jelikož Česko je členem EU, našinci nemusí v Německu žádat o pracovní víza. To věci značně zjednodušuje.

Pokud jde Čech pracovat do německého stavebnictví jako živnostník, z hlediska povolení a úřadů potřebuje především:

1. přidělení německého daňového čísla Steuernummer,
  2. platnou smlouvu na stavební práce v Německu,
  3. Potvrzení o daňové rezidenci,
  4. (nepovinný, ale doporučený) Freistellung.

Jakmile má tyto záležitosti vybaveny, prakticky nic mu nebrání pracovat na stavbě v Německu.

Pro srovnání: občané třetích zemí (mimo Evropskou unii a některé vybrané státy) potřebují víza, povolení k pobytu, doklad/certifikát o kvalifikaci a pracovní způsobilosti, případně i další povolení a podklady.

Chystáte se jako živnostník pracovat na stavbu do Německa?

V první řadě vám doporučujeme požádat o Steuernummer a Freistellung.

My vám pomůžeme s celým procesem. První krok udělejte ZDE.

Přečtěte si také

1. Poprvé na stavbu do Německa? Na co si živnostník musí dát pozor?
  2. Vybavení Freistellungu v roce 2024 - osobně nebo online?
  3. Nevýhody pozdní žádosti o Freistellung