Vyzkoušejte si naši novou webstránku

Přejít na nový web

Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Německá výplatní páska – co se z ní dozvíte?

Dokument, který potěší snad každého zaměstnance - výplatní páska. V němčině se můžete setkat s názvem Lohnabrechnung nebo Gehaltsabrechnung podle toho, zda pobíráte mzdu nebo plat. Jaký je mezi těmito pojmy rozdíl a co se můžete z německé výplatní pásky dozvědět? Přečtěte si v našem článku.

Německá výplatní páska

Co je Lohnabrechnung nebo Gehaltsabrechnung a kde je získám?

Výplatní páska – německy Lohnabrechnung nebo Gehaltsabrechnung – informuje o složení mzdy/platu za určité období. Tuto výplatní pásku je zaměstnavatel povinný vystavit každému zaměstnanci vždy na konci kalendářního měsíce.

Velmi důležité Jako zaměstnanci vám slouží k ověření výše mzdy/platu, ale i při dokladování odpracovaného období na různých úřadech, proto si výplatní pásky určitě odložte.

Zaměstnavatel má však povinnost vydat výplatní pásku až poté, co zaměstnanci vyplatí mzdu či plat. Před jejich vyplacením nemá žádné povinnosti vůči zaměstnanci, které se týkají vydání výplatní pásky.

Jaký je rozdíl mezi mzdou a platem?

Mzda je vyplácena zaměstnanci za vykonanou práci za jistý čas, je tedy placená za dobu strávenou při práci. Zaměstnanec dostane zaplaceno za všechen přesčas a, naopak, odpracoval-li méně hodin, bude mu vyplacena nižší mzda. Tomu ale musí předcházet dohoda se zaměstnavatelem.

Plat je zaměstnanci vyplácen na základě jistého tarifu nebo pevně stanovené částky, která je definována v pracovní smlouvě uzavřené se zaměstnavatelem. Existuje také mnoho tarifních tabulek, které určují výši příjmu pro různé oblasti působení, kde se zohledňuje například věk, kvalifikace, specializace zaměstnance a podobně.

Výplatná páska od německého zaměstnavatele musí obsahovat:

  • údaje o zaměstnavateli,
  • datum začátku pracovního poměru,
  • osobní údaje o zaměstnanci,
  • daňovou třídu zaměstnance,
  • hrubé příjmy za daný měsíc,
  • odvody z hrubého příjmu,
  • čistý příjem za daný měsíc,
  • celkové výdaje zaměstnavatele na zaměstnance za daný měsíc,
  • kumulativní tabulku dosud vydělaných příjmů a odvodů od daného zaměstnavatele od ledna daného roku.

Kdo je zodpovědný za správnost údajů na mé výplatní pásce z Německa?

Jelikož německá výplatní páska je relevantní dokument například i pro zpracování německého daňového přiznání, za správnost těchto údajů je odpovědný váš zaměstnavatel. Chyba při výpočtu by mohla způsobit mnoho papírování, případně vysoký přeplatek či nedoplatek na dani z příjmu.

Vrácení daní z Německa

Pokud jste pracovali nebo pracujete v Německu, je dost možné, že vám vznikl nárok na vrácení daně. Pomůžeme vám získat daňový přeplatek v plné legální výši.

Co v případě, že mi zaměstnavatel výplatní pásku nevydá?

Každý zaměstnavatel je povinen vám výplatní pásku vydat. Pokud tak však neučiní, musíte mu zaslat písemnou žádost o vystavení výplatní pásky.

Pokud nevíte, jak na to, obraťte se na firmu TJ-Legal, kde vás rádi vyřídíme všechny potřebné dokumenty.

 

Zdroje: Kks-steuer.de, Firma.de – Die Gehaltsabrechnung, Firma.de – Verdienstbescheinigung und Lohnabrechnung, Lexware.de

Tento článek získal již 1 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Zavřít
Chci vás kontaktovat

Odpovědi na vaše dotazy.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)