Vyzkoušejte si naši novou webstránku

Přejít na nový web

Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Mobilní prémie – nový příspěvek pro pendlery s nízkými příjmy

Podle mzdové a daňové statistiky Spolkového statistického úřadu v Německu týkající se daňového přiznání využívá asi 85% pendlerů auto alespoň pro část své cesty do práce. Pod označením pendler rozumíme zaměstnance, který denně dochází do svého místa výkonu práce. V Německu jde tedy o přibližně 18,4 milionu lidí. V případě 7,5 milionu jde to tzv. fernpendlery, tedy pendlery ze vzdálenějších míst. Těmi jsou poplatníci s jednoduchou vzdáleností (vzdálenost jen jedním směrem) do práce nad 20 kilometrů. Z tohoto počtu cestuje do práce průměrně 83% autem.

Daň z motorových vozidel, zákonné pojištění a pojištění motorových vozidel

Lidi platíci daně s nízkými příjmy, kteří denně dojíždějících do práce, aktuálně asi nejvíce trápí vysoké výdaje na benzín. Jelikož většinou neodvádějí žádnou daň z příjmu, nemohou v německém daňovém přiznání profitovat ani z tzv.. vzdálenostního paušálu na cesty. Aktuální německá vláda vzdálenostní paušál v roce 2023 ještě navýšila a proto pro nízko příjmové skupiny zavedla německá vláda tzv. mobilitní prémii.

Pendler si může ve svém německém daňovém přiznání uplatnit výdaje související s denním dojížděním do práce jako daňový výdaj. Na prvních 20 kilometrů jednoduché vzdálenosti lze uplatnit 30 centů na kilometr a pracovní den. Od 21. kilometru od zdaňovacího roku 2022 dokonce až 38 centů.

Takto poplatník získá zpět na daních více. Zvýšený vzdálenostní paušál platí pro denní cesty do práce a pro cesty domů za rodinou.

Pomůžeme vám získat daně z Německa s uplatněním všech odečítatelných položek

Familienheimfahrten. Neplatí však pro cesty uskutečněné v rámci externí činnosti. Pro tyto cesty zůstává paušál 30 centů na kilometr.

Naprázdno vyšli dosud ti, kteří vydělali tak málo, že se z jejich příjmů neodváděla žádná daň z příjmu, solidární příspěvek, případně církevní daň. S mobilní prémií to bude jiné.

Tu vyplatí německý daňový úřad jako náhradu za ušlý zvýšený vzdálenostní paušál.

  • Pro její získání musí být splněny určité podmínky. Patří sem například:
  • Výše zdanitelného příjmu pro daný zdaňovací rok (hrubá mzda snížená o sociální pojištění a výdajový paušál tisíc eur) je maximálně ve výši nezdanitelného základu daně.
  • Z příjmu se neodváděla žádná daň.
  • Místo výkonu práce je vzdáleno minimálně 21 kilometrů.

Částka vypočtené mobilitní prémie musí být minimálně ve výši 10,00 eur. Nižší částky nebudou německým daňovým úřadem vyplaceny.

Stejně jako u vzdálenostního paušálů, i při mobilitní prémií je jedno, jak se poplatník do práce dostaví. Zda použije vlastní auto, metro, kolo nebo jede pěšky.

Na výši mobilitní prémie mají vliv několik faktorů, v závislosti na individuální situaci poplatníka. Její výšku ovlivňuje zejména počet cest a vzdálenost mezi místem ubytování a místem výkonu práce.

Mobilitní prémii poplatník získá podáním německého daňového přiznání, ve kterém uvede, že mu v daném zdaňovacím roce vznikly výdaje na dojíždění do práce.

Daňovníci zdaňovaní v daňové třídě 1 mají čas čtyři roky na podání německého daňového přiznání a získání mobilitní prémie.

Daňové přiznání za zdaňovací rok 2022 mají tedy čas podat do 31. prosince 2026.

Ti, kteří jsou povinni daňové přiznání podávat, jej musí německému daňovému úřadu předložit nejpozději do 1. srpna 2023.

Velmi důležité Potřebujete pomoci se zpracováním německého daňového přiznání a získáním mobilitní prémie? Neváhejte se na nás obrátit.

Pracovali jste v Německu v letech 2019 - 2022? Mohl vám vzniknout nárok na vrácení daní. Chci vrácení daní

Tento článek získal již 1 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Zavřít
Chci vás kontaktovat

Odpovědi na vaše dotazy.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)