Vyzkoušejte si naši novou webstránku

Přejít na nový web

Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Změny v německém daňovém přiznání 2022

V roce 2023 byly v Německu provedeny změny v daňovém systému, které mají pozitivní vliv na zaměstnance. Byla zvýšena nezdanitelná část příjmu a zaměstnanci mohou uplatnit řadu paušálů na pokrytí výdajů, které jsou spojené s jejich prací. V následujícím blogu se dozvíte více o změnách v německém daňovém přiznání na rok 2022.

danove priznani nemecko

Přinášíme vám zdarma souhrn nejdůležitějších změn, které se uskutečnily v oblasti daní v Německu. Tyto změny jsou důležité při podávání německého daňového přiznání.

Jedním z nejdůležitějších opatření je Energiepreispauschale – státní příspěvek na ceny energií, který je přístupný všem zaměstnancům včetně těch na minijobech.

Velmi důležité V následujících řádcích se dozvíte více o změnách, které byly zavedeny pro německé daňové přiznání za rok 2022.

Využijte našich 15 let zkušeností s uplatňováním odpočitatelných bonusů při vracení daní.

Nejdůležitější změny týkající se německého daňové přiznání za rok 2022 jsou následující:

Energiepreispauschale

Paušál od státu na ceny energií ve výši 300,00 eur má zmírnit stoupající ceny energií. Patří všem zaměstnancům včetně zaměstnanců na minijob. Datum, do kterého měl být vyplacený, byl 01.09.2022. Komu paušál nebyl vyplacen, může si ho uplatnit v daňovém přiznání za rok 2022.

Zvýšila se nezdanitelná část příjmu

Základní částka příjmu, která zůstává nezdanitelná a nepodléhá zdanění, se zvýšila z 9 744,00 eur na 10 347,00 eur. Při společném zdanění platí dvojnásobek.

Finanční podpora/výživné pro odkázané osoby

Jelikož se zvýšila nezdanitelná část základu daně, zvedla se i maximální suma podpory pro odkázané osoby a to na 10 347,00 eur.

Zvýšení paušálního výdavku na zaměstnance

Zaměstnanci mohou uplatnit paušální výdavky na své daně. Pokud si zaměstnanec v daňovém přiznání neuplatní žádné nebo nižší výdavky než je paušální částka výdavků na zaměstnance, bude mu automaticky zohledněn výdajový paušál ve výši 1 200,00 eur. Od roku 2011 se neměnil a dlouhodobě byl stanoven na 1 000,00 eur.

Zvýšení homeoffice paušálu

Nově zavedený homeoffice paušál měl původně platit pouze pro roky 2020 a 2021. Po prvním prodloužení lehoty platnosti bylo úplně odstraněno jeho časové omezení. Zaměstnanci, kteří pracují z domova, si mohou za každý odpracovaný den uplatnit paušál ve výši 5,00 eur jako část nákladů na nájem, energie, topení a podobně. Tato částka je však omezena na 600,00 eur ročně, což odpovídá 120 dny práce z domova. Od daňového roku 2023 bude paušál zvýšen na 6,00 eur denně, maximálně však 1 260,00 eur ročně.

Zvýšení vzdálenostního paušálu

I ti, kteří do práce dojíždějí, se mohou těšit. Vzdálenostní paušál od 21. kilometru se zvyšuje z 0,35 eur na 0,38 eur na kilometr. Pro prvních 20 kilometrů platí 0,30 eur na kilometr. Toto však platí pouze do roku 2027. Poté bude platit již pouze 0,30 eur na každou vzdálenost.

Nové písmeno v Lohnsteuerbescheinigung

V německém ročním vyúčtování se objevilo nové písmeno E. Zaměstnavatel tak označí německé roční vyúčtování zaměstnance, kterému byla vyplacena Energiepreispauschale.

Vyšší nezdanitelná hranice pro věcné příjmy

Zaměstnanci mohou kromě svého běžného příjmu dostávat od zaměstnavatele také něco navíc – tzv. věcné příjmy. Tyto nemusí být do určité výše zdaněny. Od daňového roku 2022 se zvyšuje nezdanitelná částka z aktuálních 44,00 eur na 50,00 eur měsíčně.

Vyšší sleva na úhradu výdajů na zabezpečení v důchodu

Příspěvky do zákonného důchodového pojištění, zaměstnaneckého zabezpečení, zemědělských důchodových pojišťoven a do tzv. Rürup-důchodků je možné si do určité výše uplatnit v daňovém přiznaní jako mimořádné výdaje. Tenhle podíl roste o 2 % ročně a v roce 2022 již představoval 94 % zaplacených příspěvků.

Zdanitelná část důchodu poroste

Důchodci, kteří budou v roce 2023 pobírat zákonný starobní důchod nebo jeho ekvivalent, budou muset zdanit 82 % svých důchodových příjmů. Zdanění tedy nebude podléhat pouze 18 % výše důchodu.

Doufáme, že vám tenhle bezplatný přehled změn v německém daňovém systému pomohl. Máte dotazy? Neváhejte nás kontaktovat  na čísle +420 29 615 0041 nebo e-mailem na adrese kontakt@tj-legal.com. Rádi vám pomůžeme.

Pracoval jste v zahraničí? Pomocí naší online kalkulačky zjistíte, zda máte nárok na vrácení daní. Daňová kalkulačka

Tento článek získal již 4 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Zavřít
Chci vás kontaktovat

Odpovědi na vaše dotazy.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)