Vyzkoušejte si naši novou webstránku

Přejít na nový web

Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Uplatnění nákladů na home office v německém daňovém přiznání

V době koronakrize vznikl ve více státech mimořádný stav. Na pandemii doplatili zejména školy, podniky a jiná zařízení, která musela být z bezpečnostních důvodů zavřená. Firmy přistoupily na formu práce z domova – home office. Tento článek blíže popisuje práci z domova v době koronakrize a její možné uplatnění z německém daňovém přiznání.

homeoffice a nemecke danove priznani

Mnozí zaměstnanci, kteří již vyzkoušeli pracovat z domova, určitě znají výhody, které s sebou tato možnost přináší. Není to však tak jednoduché, jak se zdá. I zde platí pravidla, která musí být dodržena, jako např. zachování dohodnuté pracovní doby, splnění plánů a podobně. Zaměstnavatel v Německu je přitom povinen poskytnout zaměstnancům k práci z domova potřebné vybavení.

Velmi důležité Pokud vám zaměstnavatel nepřispěl na náklady spojené se zařízením domácí kanceláře, můžete si tyto náklady odečíst v německém daňovém přiznání.

Po vzájemné dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem by měly být zodpovězeny tyto otázky:

  • Jak se zaznamenává pracovní doba?
  • Jak je zaručena ochrana osobních údajů?
  • Jak a zda přispívá zaměstnavatel na náklady?
  • Kdy může zaměstnavatel vstoupit do domácí kanceláře?
  • Mohou se pracovní prostředky používat i soukromě?

Vrácení daní z Německa rychle a spolehlivě

Naši daňoví agenti vám zpracují německé daňové přiznání rychle, bez chyb as uplatněním všech bonusů a odpočitatelných položek. Neváhejte se na nás obrátit.

Home office během koronakrize = možná daňová úleva na obzoru

Kdy lze ze základu daně odečíst náklady vynaložené na domácí kancelář?

Velmi důležité Týká se to zaměstnanců, kteří byli v důsledku pandemie nuceni pracovat z domova. Zaměstnanci, kteří měli pracovní místo během koronakrize ve firmě k dispozici, bohužel možnost odečíst si z daní náklady na zařízení home office nemají.

Existují však výjimky, kde se v závislosti na rozsahu práce z domova nebo práce v kanceláři může uplatnit zmíněná odpočitatelná položka.

Velmi důležité Pracujete-li z domova 3 a více dní v pracovním týdnu, máte nárok na odečtení nákladů vzniklých s vedením domácí kanceláře.

Pokud však z domu pracujete jen 2 dny v týdnu a zbývající dny pracujete ve firmě, tato možnost pro vás zaniká. Náklady musí být dostatečně dokladovány a jejich uplatnění závisí individuálně na poplatníkovi.

Kancelář pro práci z domova má stanovené podmínky, které musí splňovat k tomu, aby bylo v daňovém přiznání možné uplatnit náklady s ní spojené. V první řadě to musí být samostatná a neprůchozí místnost. Místnost, kde se nachází jídelní stůl, televize, postel a podobně, nesplňuje podmínky pro práci z domova.

Jak lze náklady na kancelář ve vlastní domácnosti uplatnit v německém daňovém přiznání jako odpočitatelnou položku?

Vaše náklady spojené s prací z domova se v daňovém přiznání vypočítají na základě velikosti místnosti a celkového obytného prostoru. Vzniklé náklady se z daně odečítají procentuálně.

Co konkrétně lze v německém daňovém přiznání uplatnit?

  • nájemné/odpisy z vlastnictví nemovitosti,
  • vedlejší náklady, energie apod.,
  • poplatky za odpad,
  • pojištění nemovitosti,
  • náklady na potřebné vybavení (pokud vám ho nezabezpečil zaměstnavatel).

Do dnešního dne bohužel neexistuje přesný vzorec, který by upravoval výpočet základu daně s uplatněním odpočitatelné položky – náklady na práci z domova. Momentálně se uvažuje o částce, která by v německém daňovém přiznání paušálně pokrývala náklady na práci z domova.

Neváhejte se na nás obrátit

O možnosti uplatnění si odpočitatelné položky ve formě nákladů na práci z domácí kanceláře se můžete blíže informovat u nás. Rádi vám poskytneme aktuální informace a pomůžeme zpracovat německé daňové přiznání.

Zdroje: https://www.buhl.de/steuernsparen/corona-krise/https://www.buhl.de/steuernsparen/steuertipps-arbeitszimmer-absetzen/, https://www.buhl.de/steuernsparen/home-office-pauschale/

Zdroj obrázku: Shutterstock

Tento článek získal již 1 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Zavřít
Chci vás kontaktovat

Odpovědi na vaše dotazy.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)