Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Výdaje na vzdělávání v rakouském daňovém přiznání

I když většině z vás na vzdělávání mnoho času vedle práce v zahraničí nezbývá, může se stát, že se vám naskytne příležitost zvýšit si kvalifikaci ve vašem oboru, případně se vaše pracovní pozice zruší a vy musíte nastoupit na novou pracovní pozici, nebo dostanete přímé nařízení od zaměstnavatele k prohloubení vašich schopnosti a dovednosti. Zvýšení kvalifikace zpravidla způsobí i následné navýšení platu.

vydaje na vzdelani rakousko

Žádat o vrácení daní z Rakouska se určitě vyplatí. Daňový přeplatek můžete získat až 5 let zpětně. Více info.

Zvyšování kvalifikace se týká všech pracovních oblastí, ať už jde o gastronomii, stavebnictví, cestovní ruch a podobně.

Rakouský daňový systém myslí i na ty, kteří se chtějí ve své profesi dále vzdělávat a nabídnout na trhu kvalitní pracovní sílu. Samozřejmě, náklady na vzdělávání nejsou levnou záležitostí.

Vzniklé náklady na vzdělávání je možné zohlednit ve vašem rakouském daňovém přiznání, což způsobí navýšení přeplatku na daních.

Možná i právě Vás se týkají následující informace o dalších, ale méně často uplatňovaných odpočitatelných položkách v rakouském daňovém přiznání, kde si můžete uplatnit i daňový bonus na dítě. Chcete-li se dozvědět jak klikněte na tenhle článek.

 

Typy vzdělávání: „ Ausbildung , Fortbildung und Umschulung “

Pokud jste se zúčastnili kurzu nebo semináře, který měl souvisel s vaší prací, a výdaje s tím spojené jste hradili sami, je možnost je uplatnit v daňovém přiznání jako odpočitatelnou položku. Náklady musí vzniknout souběžně s průběhem vzdělávání.

Vzdělávání ( Ausbildung ) – týká se vzdělávání na novou pracovní pozici, která musí být příbuzná se současnou vykonávanou pozicí. Například, pokud se řezník připravuje na pozici kuchaře, kadeřnice na pozici pedikérky, pokrývač střech na pozici klempíře a podobně.

Další vzdělávání ( Fortbildung )týká se vzdělávání za účelem prohloubení znalostí a dovedností již ve stávajícím zaměstnání. Patří sem například i jazykové kurzy nebo řidičský průkaz.

  • Řidičský průkaz pokud existuje přímý vztah k aktuální pracovní pozici, i náklady spojené s řidičským kurzem představují odpočitatelnou položku. Výhradně se to týká pouze řidičského průkazu na nákladní automobil, nákladní automobil s vlečkou a autobus.

Náklady na řidičské oprávnění řídit osobní motorové vozidlo a motorku nemohou být uplatněny jako odpočitatelná položka, i když je využíváte k cestování za prací.

  • Jazykový kurz – jazykový kurz k získání nebo upevnění znalosti cizího jazyka bude uznáno jako vzdělávání tehdy, pokud vaše jazykové znalosti jsou vyžadovány pro vykonávání vaší pracovní pozice: telefonista, úřednické pozice, oblast obchodu a jiné.

Potřebujete podat daňové přiznání v Rakousku? Rádi vám s tím pomůžeme.

Rekvalifikace ( Umschulung ) – tento způsob vzdělávání se týká přípravy na vykonávání nové pracovní pozice, která musí být obsahově odlišná od dosavadní pracovní pozice. Například pokud se elektrikář rekvalifikuje na účetního, učitelka na zdravotní sestru a jiné. Aby náklady spojené s rekvalifikací byly daňovým úřadem uznány, je nutné věrohodně zdokladovat, že po jejím ukončení nastoupíte na danou pracovní pozici.

Odborná literatura ( Fachliteratur ) – k prohloubení znalostí a dovedností můžete využít i odbornou literaturu, která se týká vaší pracovní pozici . Není rozhodující, jestli si to váš zaměstnavatel vyžaduje nebo ne . Náklady spojené s jejím nákupem stačí důvěryhodně zdokladovat. Z dokladu o platbě musí být zřejmý název produktu, cena a datum. Označení jako „rozličná odborná literatura“ není dostačující.

Poplatky za studium, odborná literatura s tím související, podklady ke kurzu, cesty na místo konání kurzu, případně ubytování během kurzu se také mohou uvést v daňovém přiznání jako odpočitatelná položka. Samozřejmě vše je třeba umět důvěryhodně zdokladovat.

Velmi důležité Náklady na samotné vzdělávání se dokladují fakturou za kurz nebo seminář, certifikátem o absolvování, pracovní smlouvou nebo potvrzením od zaměstnavatele. Výše zohledněných nákladů na vzdělávání není momentálně ze strany rakouského daňového úřadu limitována.

Naše společnost TJ-Legal sro, vrácení daní ze zahraničí, která má mnohaleté zkušenosti v dané problematice, Vám ráda zodpoví na vaše dotazy týkající se nákladů na vzdělávání a zároveň vám pomůže je úspěšně uplatnit ve Vašem daňovém přiznání. Kontaktujte nás a dejte nám vědět s čím Vám můžeme pomoci. 

 

 

Zdroje:https://www.arbeiterkammer.at/beratung/steuerundeinkommen/steuertipps/Die_10_besten_Steuertipps.html
https://www.foerderportal.at/werbungskosten/,
Steuerbuch 2021

Tento článek získal již 0 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Zavřít
Chci vás kontaktovat

Odpovědi na vaše dotazy.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)