Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Kdo může a kdo musí podat rakouské daňové přiznání?

Pracovali jste v minulosti v Rakousku, případně tam stále pracujete a přemýšlíte, dokdy a jakým způsobem můžete požádat o vrácení daní z Rakouska?

rakouske danove priznani

Vrácení daní z Rakouska

Získejte zpět část daní, které jste odvedli v Rakousku. Nejčastěji se získaný přeplatek pohybuje v horizontu od 636 € do 3 517 €.

Aktualizace: 09. února 2022

Rozhodnete-li se podat daňové přiznání v Rakousku dobrovolně, i když pro vás ze zákona tato povinnost nevyplývá, můžete tak učinit neomezeně během celého roku, a to až 5 let zpětně. To znamená, že v roce 2022 můžete požádat o daňové vyrovnání (vrácení daní z Rakouska) za roky 2021, 2020, 2019, 2018 a 2017.

Pokud vám ze zákona vzniká povinnosti podat v Rakousku daňové přiznání, musíte dodržet následující termíny:

 • do 30. dubna, respektive 30. června (podání přes FinanzOnline), nejpozději však do 30. září následujícího roku.

Kdy mám povinnost podat rakouské daňové přiznání?

Povinnost podat rakouské daňové přiznání vám vzniká:

 • pokud vás k tomu vyzve rakouský daňový úřad,
 • pokud byl váš příjem za daný rok vyšší než 12 000 €,
 • pokud jste měli v Rakousku i jiný příjem, kromě příjmu ze závislé činnosti (např. příjem ze živnosti, pronájmu), který přesáhl 730 €,
 • pokud na vás zaměstnavatel neprávem uplatňoval Pendlerpauschale (náklady na cestovné v rámci Rakouska), případně uplatnil příliš vysokou částku,
 • pokud jste během daného roku pracovali pro dva a více zaměstnavatelů,
 • pokud jste pobírali Krankengeld (nemocenská, rehabilitace),
 • pokud jste pobírali Insolvenzgeld (bankrot zaměstnavatele),
 • pokud jste pobírali příspěvky z fondu BUAK,
 • pokud jste měli více příjmů z důchodového pojištění,
 • pokud ve vaší výplatě zaměstnavatel v daném roce uplatnil Freibeträge (nezdanitelné položky),
 • pokud u vás zaměstnavatel uplatnil příspěvek na dítě, samoživitele, osamělého rodiče či jiné příspěvky, a to i v případě, že jste pro jejich uplatnění nesplňovali podmínky.

Zaměstnanec může podat rakouské daňové přiznání a požádat o vrácení daně několika způsoby:

 • osobně (na příslušném daňovém úřadě),
 • poštou,
 • elektronicky.

Náš tip

Požádejte o rakouské daňové přiznání online prostřednictvím jednoduchého formuláře. 

Podání rakouského daňového přiznání za rok 2021 v papírové podobě

Aby byla vaše žádost úspěšně zpracována, je nutné na příslušný daňový úřad doručit vyplněný a podepsaný formulář L1, případně přílohy L1i, L1ab, L1d, L1k, L1k bFm, podle uplatňovaných slev na dani. Není nutné zasílat roční přehled příjmů, potvrzení o pobírání dávek v nezaměstnanosti a podobně. Rakouský úřad má k dispozici veškeré potřebné informace o vašich příjmech, protože zaměstnavatel a další instituce musí veškeré podklady zasílat na úřad nejpozději do konce února následujícího roku. A proto může být vaše daňové přiznání zpracováno až po jejich přijetí.

Rakouský daňový úřad vyřizuje žádosti chronologicky. Délka zpracování činí 4 až 6 měsíců. Telefonické ověřování zpracování žádosti proces vyřizování nijak neurychlí.

Podání rakouského daňového přiznání za rok 2021 v elektronické podobě

Rychlejší a pohodlnější způsob podání daňového přiznání nabízí elektronický portál rakouského daňového úřadu s názvem FinanzOnline. Přihlášení a samotná registrace jsou možné pouze osobně, a to na příslušném daňovém úřadě prostřednictvím formuláře FON1. Po jeho vyplnění vám budou přiděleny přihlašovací údaje. Nezapomeňte si přinést doklad totožnosti, např. cestovní pas, občanský nebo řidičský průkaz. Elektronická registrace je možná pouze v případě, že používáte rakouské telefonní číslo, případně je vám doručována pošta na rakouskou adresu – pouze v takovém případě bude možné vám přihlašovací údaje zaslat.

Výhody FinanzOnline:

 • rychlejší vyřízení daňového přiznání (2–4 měsíce),
 • přístup k podkladům potřebným pro daňové přiznání,
 • možnost kdykoliv nahlásit změnu osobních údajů,
 • přijímání pošty do elektronické schránky (upozornění o přijetí přijde e-mailem),
 • elektronická, tím pádem i rychlejší komunikace s daňovým úřadem.

Rakouský daňový úřad má právo si dodatečně vyžádat doplňující informace a podklady k vašemu daňovému přiznání. Je důležité, abyste všechny dokumenty (např. účty za ubytování, knihu jízd apod.) uchovávali po dobu 7 let.

Obdrželi jste výzvu k podání rakouského daňového přiznání?

Obecně platí, že pokud příjem ze závislé činnosti nepřesáhne 11 000 eur (v základu daně, resp. čistém příjmu), nevzniká povinnost podávat daňové přiznání. To ale neplatí v případě, že vás k jeho podání vyzve rakouský daňový úřad. Výzvu k podání daňového přiznání zasílá rakouský daňový úřad písemně. Součástí výzvy je i tiskopis určený k podání rakouského daňového přiznání. Je důležité dodržet termín podání uvedený v písemné komunikaci.

Máte-li další dotazy ohledně zpracování rakouského daňového přiznání, rádi vám na ně odpovíme a pomůžeme vám s vrácením peněz. Neváhejte se na nás obrátit.

Náš tip

Rádi vám pomůžeme získat také přídavky na děti z Rakouska, tzv. Familienbeihilfe. Jejich vrácení je možné i za 5 let zpětně, takže jejich souhrnná hodnota se může vyšplhat na tisíce eur! Neváhejte se na nás co nejdříve obrátit.

Zdroje: bmf.gv.atoesterreich.gv.atlohnsteuerausgleich.atarbeiterkammer.at

Tento článek získal již 14 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Zavřít
Chci vás kontaktovat

Odpovědi na vaše dotazy.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)