Vyzkoušejte si naši novou webstránku

Přejít na nový web

Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

K žádosti o vrácení daní z Rakouska potřebujete potvrzení EU/EWR

Jestli jste zaměstnancem, který pracoval v příslušném roce v Rakousku, můžete požádat rakouský finanční úřad o vrácení daní. Potřebujete ale i potvrzení EU/EWR.

potvrzeni eu ewr rakousko

Co všechno potřebuji, abych mohl podat žádost o vrácení daní?

Za prvé, po ukončení příslušného roku, např. 2020, v roce 2021 požádáte svého zaměstnavatele o vystavení ročného vyúčtování příjmů, v Rakousku nazvaného Lohnzettel.

Na základě tohoto dokumentu si v Česku zpracujete daňové přiznání za rok 2020 a necháte si potvrdit formulář EU/EWR (dále jen E9).

Následně po potvrzení E9 si můžete podat žádost o vrácení daní z Rakouska a očekávat přijetí vašeho přeplatku na účet.

Vyřešíme to za Vás

V případě, že nemáte čas nebo chuť řešit všechny tyto záležitosti, a to od vyžádání Lohnzettla, přes zpracování českého daňového přiznání, vyžádání E9, až po zpracování rakouského daňového přiznání, kontaktujte nás. O všechno se rádi za vás postaráme my.

Jak se k formuláři EU/EWR dostanu?

Zájemce o formulář E9 má vícero možností, a to:

  • formulář si může vyžádat na českém finančním úřadě,
  • stáhnout si ho z internetové stránky rakouského finančního úřadu,
  • požádat naši společnost o vystavení,
  • anebo tuto záležitost necháte na nás.

K čemu potřebuji v Rakousku formulář EU/EWR?

Rakouský finanční úřad má k dispozici všechny vaše rakouské příjmy v jejich centrálním systému. Od informací o vyplacení přídavků na dětí z Rakouska, přes vyplacené dovolené z fondu Buak, vyplácené peníze z insolvence, až po Lohnzettel od vašeho zaměstnavatele. Takto se dokáže pracovník rakouského finančního úřadu dostat k vašim informacím jedním kliknutím. Jestli byste měl rovněž zájem se dostat k těmto informacím, stačí nás o to požádat. Rádi vám pomůžeme se žádostí i přístupem do Finanzonline.

Co však nedokáže pracovník na finančním úřadě v Rakousku zjistit, jsou vaše příjmy mimo území Rakouska. K zjištění vašich příjmů proto finančnímu úřadu v Rakousku slouží formulář E9. V něm zahraniční finanční úřad, v našem případě český, uvádí příjmy dosažené mimo Rakouska v příslušném roce. To znamená, když jste v roce 2020 pracoval 6 měsíců v Rakousku a dalších 6 v Německu, ve formuláři E9 se příjem dosažený v Německu potvrzuje v daném formuláři.

Háček je však v tom, že tento příjem uvádí náš finanční úřad jen v případě, že jste ho přiznal v českém daňovém přiznání za daný rok 2020. Avšak podstatné je uvědomit si, že kdybyste neuvedl příjem z Německa v českém daňovém přiznání, rakouský finanční úřad by se dodatečně dožadoval doložit, co jste dělal zbylých 6 měsíců v roku 2020. Kdybyste doložil váš příjem z Německa dodatečně, rakouský finanční úřad by to mohl považovat za protizákonné, tedy že jste svůj příjem z Německa chtěl zatajit.

Co se stane, když spolu s daňovým přiznáním nezasílám do Rakouska formulář EU/EWR?

Kdybyste spolu s daňovým přiznáním nezaslal formulář E9, rakouský finanční úřad by vás dodatečně vyzval zaslat tento dokument. V případě nedoručení E9 rakouskému finančnímu úřadu by vám automaticky k vašemu rakouskému příjmu za daný rok připočítali 9.000,- €. To by mohlo mít za následek vznik nedoplatku, a ne přeplatku na daních za daný rok.

Proč si musím podat české daňové přiznání kvůli E9? Nepotvrdí mi E9 bez daňového přiznání?

Formulář E9 potvrzuje příslušný český finanční úřad, pod kterým daňový poplatník patří. Pracovník ale nebude vědět jakou částku má v E9 uvést, pokud daňový poplatník nemá podané daňové přiznání a v něm uvedené všechny svoje příjmy za daný rok.

Velmi důležité Takže odpověď zní NE, bez podaného českého daňového přiznání s uvedením všech příjmů za příslušný rok vám formulář EU/EWR nepotvrdí.

Celý rok jsem pracoval v Rakousku a neměl jsem žádný jiný příjem. Musím navzdory tomu podat daňové přiznání v Česku?

Jestli máte trvalý pobyt v Česku, popřípadě splňujete další jiné podmínky pro podání daňového přiznání v Česku, i navzdory příjmu dosaženého jen z Rakouska, kde jste odpracoval celý rok, máte povinnost podat si české daňové přiznání.

Je třeba si rovněž uvědomit, že kromě příjmů dosažených ze zaměstnání nebo živnosti, se do formuláře E9 zadávají i další příjmy uvedené v daňovém přiznání. Kromě příjmů ze zaměstnání v Rakousku jste mohl mít i příjmy z pronájmu nemovitosti v daném roku. Takže, i když jste celý rok pracoval jen v Rakousku a pronajal jste byt v Česku, tato suma z pronájmu bude uvedena ve formuláři E9 jako jiný příjem. Taková suma se také zohledňuje jako váš další dosažený příjem v daném roce mimo území Rakouska.

Rakouské daňové přiznání rychle a jednoduše

Postaráme se vám o správné podání rakouského daňového přiznání se všemi náležitostmi. Neváhejte se na nás obrátit.

Pronájem nemovitosti v Česku při práci v Rakousku

Pracovníci v zahraničí pronajímající nemovitost v Česku stále častěji využívají služeb správcovských společností, které se vám nejen postarají kompletně o nemovitost a garantují nájem, ale právě i pomohou s podklady k přiznání daně z příjmů z pronájmu z této nemovitosti. Celý proces daňového přiznání vám tak výrazně zjednoduší.

Zdroj obrázku: Shutterstock

Tento článek získal již 4 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Zavřít
Chci vás kontaktovat

Odpovědi na vaše dotazy.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)