Žádost o daňovou úlevu v Německu – Antrag auf Lohnsteuer-Ermäßigung

Zaměstnanci mají již v průběhu roku možnost požádat o snížení daňového zatížení. Je však třeba předložit žádost o daňovou úlevu na příslušný německý daňový úřad. Zaměstnavatel vám pak bude z hrubé mzdy stahovat nižší daň a na váš účet zasílat vyšší čistý příjem.

danova uleva v nemecku

Máte v průběhu roku vysoké daňové výdaje, vznikly vám mimořádné výdaje a zatížení? Nemusíte čekat do dalšího roku, než podáte německé daňové přiznání a bude vám finančním úřadům vrácen daňový přeplatek. Můžete požádat o to, aby vám tyto výdaje již v průběhu roku snížily odváděné daně a navýšily tak výši vašeho čistého příjmu.

Jak podat žádost o daňovou úlevu?

Žádost o daňovou úlevu je třeba podat písemně na příslušném německém daňovém úřadě. Tímto si zabezpečíte už v průběhu roku účinek nezdanitelné části základu daně. Následkem toho vám zaměstnavatel stáhne z hrubého příjmu nižší daň z příjmu, nižší solidární příspěvek, případně nižší církevní daň a na účet vám vyplatí vyšší čistý příjem.

Žádost o daňovou úlevu obsahuje tři přílohy:

• přílohu Daňové výdaje,
  • přílohu Mimořádné výdaje a zatížení
  • a přílohu Děti.

Kromě žádosti se vyplní a přiloží jen relevantní příloha. Po podání žádosti platí daňová úleva většinou jen na jeden rok. V žádosti však můžete požádat i o dvouletou platnost. Pokud se však změní podmínky, přičemž je třeba počítat s nižšími výdaji, je třeba to německému daňovému úřadu oznámit.

Vrácení daní z Německa až za 4 roky zpětně

Daňový přeplatek z Německa vám získáme v plné legální výši, spolehlivě a jednoduše, a to až za 4 roky zpětně. Ozvěte se nám ještě dnes.

K důvodům, které mohou vést k daňovým úlevám patří:

• vysoké daňové výdaje, tedy výdaje nad paušální částku výdajů 1 000 eur. Například cestovní výdaje, výdaje dvojité domácnosti, domácí pracovna, výdaje na další vzdělávání a další,
  • mimořádné výdaje, například dary a příspěvky, výdaje na péči o děti, školné a podobně,
  • mimořádná zatížení, jako jsou výdaje na zdravotní péči, zdravotní postižení, finanční podpora člena rodiny apod.,
  • daňová úleva pro samovychovávající rodiče,
  • platba výživného na odloučeného nebo rozvedeného partnera,
  • výdaje na pomoc v domácnosti a práci řemeslníků,
  • ztráty z jiných druhů příjmu,
  • nízké příjmy (pokud zaměstnanec s nízkými příjmy nevyužije v prvním zaměstnání nezdanitelné minimum, lze nevyužitou část nezdanitelného minima uplatnit jako daňovou úlevu při příjmu z druhého zaměstnání).

Velmi důležité Je však třeba dodat, že každý daňový poplatník, který si požádá o daňovou úlevu, je povinen po skončení daňového roku podat německé daňové přiznání jako vyúčtování toho, zda mu byla tato daňová úleva poskytnuta oprávněně. Je totiž možné, že poplatníkovi vznikne na konci roku nedoplatek, a ten si německý daňový úřad nenechá ujít.

Na těchto odkazech si můžete stáhnout: