Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Winterbeschäftigungsumlage – poplatek za práci v zimě

Zima je mimořádně náročné období, které mnoha lidem může ztížit jejich pracovní život. Německý stát naštěstí pomůže tím, že v některých profesích poskytne mimořádnou podporu, tzv. Winterbeschäftigunsumlage.

Pracoval jste v zahraničí? Pomocí naší online kalkulačky zjistíte, zda máte nárok na vrácení daní ze zahraničí. Daňová kalkulačka

U některých profesí špatné počasí znemožňuje plnit si své úkoly efektivně. Mluvíme zde mimo jiné hlavně o sektoru stavebnictví, zahradnictví a sektoru pokrývačů střech. Výpadky pracovní činnosti jsou spojeny hlavně s nižší nebo žádnou mzdou.

V takových případech pomáhá německý stát tím, že poskytuje mimořádnou podporu, tzv. Winterbeschäftigunsumlage, dříve nazývanou i Winterbaumlage, nebo Schlechtwetergeld.

Uplatňuje se ve stavebnictví na doplňkové financování sezónního Kurzarbeitergeld. Wintergeld je poskytován zaměstnancům a zaměstnavatelům stát přispívá na úhradu příspěvků. Díky zavedení Wintergeld je možné vyhnout se platbě sezonního Kurzarbeitergeld.

Winterbeschäftigunsumlage se považuje za vlastní účast na financování těchto výdajů.

Nechte si zpracovat žádost o vrácení daní ze zahraničí u odborníků v TJ-Legal.

Sezonní Kurzarbeitergeld se zaměstnancům s dítětem vyplácí ve výši 67% a zaměstnancům bez dětí ve výši 60% výše ostatní čisté mzdy. Financován je z příspěvků do pojištění v nezaměstnanosti a je nezdanitelný. Podléhá však progresi. Nyní si však mohou zaměstnanci sezonní Kurzarbeitergeld navýšit ještě o příspěvky z tzv. Winterbeschäftigungsumlage.

Velmi důležité Poplatek za práci v zimě je povinná platba ve výši 0,8 % hrubé mzdy placené zaměstnancem a ve výši 1,2 % zaměstnavatelem.

Celý poplatek stěhuje zaměstnavatel jménem Bundesagentur fur Arbeit a tato povinnost platí nezávisle na tom, zda budou nároky z podpory stavebnictví v zimě i skutečně poskytnuty, resp. poskytnuty.

V konečném důsledku slouží takto v průběhu roku naspořená částka k vyrovnání zvýšených výdajů na straně zaměstnavatele v sezonně slabších časech, kdy je zakázek méně, ale mzdové náklady jsou více méně fixní.

V minulosti ale i dnes je běžné, že zaměstnavatel přes zimu zaměstnance propustí. Jediná alternativa pro zaměstnance je, čerpat si v průběhu roku vytvořené přesčasy právě v zimě nebo v čase bez zakázek. Proto je hlavním cílem Winterbeschäftigungsumlage právě plnohodnotné celoroční zaměstnávání pracovníků.

Z tohoto poplatku se pak financuje:

  • Wintergeld – příplatek zaměstnancům,
  • Wintergeld – zvýšené výdaje zaměstnancům ,
  • vyplácení příspěvků zaměstnavatelům do sociálního pojištění za sezónní Kurzarbeitergeld pracovníky,
  • jakož i z toho vyplývající výdaje na správu.

Wintergeld-příplatek se poskytne za každou ve špatném počasí neodpracovanou hodinu. Například pro pokrývače střech se jedná o 2,5 eura na hodinu. Tento příspěvek je osvobozen od daně z příjmu a sociálních odvodů. Podmínkou však je čerpání vytvořených přesčasů a tak zamezení pobírání sezonního Kurzarbeitergeld.

Velmi důležité Příplatek na Wintergeld zvýšené výdaje je zaměstnanci placen ve výši 1,00 € za každou opracovanou a zohlednitelnou hodinu v době od 15. prosince do posledního únorového dne. V prosinci až do 90 hodin a v lednu a únoru až do 180 hodin. Tento příspěvek je rovněž osvobozen od daně z příjmu a sociálních odvodů.

Příspěvky do Winterbeschäftigungsumlage, které platil zaměstnanec, lze uplatnit v německém daňovém přiznání k dani z příjmu jako daňový výdaj. Příspěvky zaměstnance jsou zpravidla výslovně uvedeny přímo v jeho německém ročním zúčtování – Lohnsteuerbescheinigung.

Zdroje:

https://www.haufe.de/sozialwesen/sgb-office-professional/winterbeschaeftigungs-umlage_idesk_PI434_HI524967.html

https://crewmeister.com/de/magazin/winterbauumlage/

https://www.vlh.de/arbeiten-pendeln/beruf/winterbeschaeftigungsumlage-von-der-steuer-absetzen.html

https://soka-dach.de/service-hilfe/winterbeschaeftigungsumlage/

https://taxando.de/winterbauabgabe-in-der-steuererklaerung-so-wird-die-winterbauumlage-in-der-steuererklaerung-angegeben/

https://www.urlaubskasse-bayern.de/Saisonkurzarbeitergeld–Winterbeschaeftigungsumlage_52_0.html

https://www.helpster.de/winterbauumlage-wissenswertes-zur-einkommenssteuererklaerung_117135

Tento článek získal již 0 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Zavřít
Chci vás kontaktovat

Odpovědi na vaše dotazy.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)