Pracovali jste letos nebo v předchozích letech v Rakousku? Mohl vám vzniknout nárok na vrácení daní. Daně Rakousko

Vrácení daní z Rakouska – jak na to?

Pokud pracujete v Rakousku třeba jen pár měsíců do roka, můžete žádat o takzvané vrácení daní. Dělá se tak formou rakouského daňového přiznání. Velmi zjednodušeně jde o to, že vy během roku odvádíte daň z příjmu (formou záloh) a když odvedete víc, než máte, můžete vše, co jste zaplatili navíc, získat zpět.

Musíte si však podat rakouské daňové přiznání a prokázat, že na tento daňový přeplatek máte nárok. To lze dokonce až 5 let zpětně.

Pokud jste tedy v Rakousku pracovali v letech 2019, 2020, 2021, 2022 či 2023, určitě vám doporučujeme zjistit, zda můžete žádat o vrácení daní.

Ale pozor, to není všechno.

Podat si rakouské daňové přiznání můžete několika způsoby. Nejčastěji se setkáváme s těmito případy:

  • zaměstnanec pracující v Rakousku si daňové přiznání podá sám přes Finanzonline,
  • zaměstnanci podá rakouské daňové přiznání známý, resp. účetní „za 50 eur“,
  • zaměstnanec využije služeb společnosti, která se věnuje získávání daní ze zahraničí.
Finanzonline Rakousko

titulní obrazovka portálu FinanzOnline (zdroj: www .finanzonline.at)

Nelze univerzálně říci, který z těchto způsobů je nejlepší. Pokud je rakouské daňové přiznání podáno poctivě a se vším, co k tomu patří, žadatel o vrácení daní získá plnou částku, na kterou má ze zákona nárok.

Velmi důležité Problém však nastává, když lidé hledají různé zkratky, případně způsoby, jak ušetřit, a tak se připraví i o stovky eur, které jim mohly přibýt do rodinného rozpočtu.

Zpracování rakouského daňového přiznání raději svěřte profesionálům

Jak získat na vrácení daní z Rakouska maximum?

Když se totiž Čech pracující v zahraničí rozhodne podat si daňové přiznání na vlastní pěst (přes Finanzonline, nebo přímo na rakouském daňovém úřadě – Finanzamt), nebo přes známého, obvykle si při něm neuplatní všechny odpočitatelné položky. Co to znamená?

Velmi důležité Při práci v Rakousku vznikají zaměstnancům různé náklady. Například k ubytování, dojíždění do práce (zejména u tzv. pendlerů), k pořízení pracovních pomůcek a podobně. Toto vše jsou takzvané odpočitatelné položky, kterými si Čech může v Rakousku snížit základ daně a ve finále ZVÝŠIT svůj daňový přeplatek.

Uplatnění těchto odpočitatelných položek v rakouském daňovém přiznání však není jednoduché. Ze zkušeností našich klientů, kteří to zkoušejí, víme, že to je často nad jejich síly. Bohužel často to nezvládnou ani „účetní na volné noze“ a kamarádi, kteří slibují podání daňového přiznání „za 50 eur“. Každou jednu odpočitatelnou položku je totiž třeba zdokladovat, doložit potvrzeními a účetními doklady.

Co to znamená pro vás?

Že takto podaným rakouským daňovým přiznáním, bez odpočitatelných položek, se připravíte i o 500-600 a více eur! Ano, člověk ušetří na poplatku profesionální společnosti možná i 100-200 eur, ale přijde o další stovky. Na konci tedy moc neušetřil, spíše se ukrátil o výdělek.

Formulář EU EWR E9 Rakousko

i formulář EU/EWR, nazývaný také formulář E9, musíte přiložit k rakouskému daňovému přiznání

A to ani nemluvíme o případech, kdy si rakouský daňový úřad vyžádá nějaké potvrzení. Stává se to dokonce i tehdy, pokud jste například 4 roky nemuseli nic dokladovat a na pátý rok vám Finanzamt zašle takzvaný Ersuchen um Ergänzung, kterým si vyžádá doklady, o kterých jste možná předtím ani neslyšeli. Mnoho lidí zůstává v takovém případě bezradnými. Bohužel, včetně zmíněných účetních a kamarádů, kteří slibovali levné podání daňového přiznání.

Důvěřujte profesionálům

Potřebujete pomoci s podáním rakouského daňového přiznání? Obraťte se na nás, daňový přeplatek vám získáme zpět v plné legální výši.

Ano, ani v takové situaci není nic ztracené. Jste-li nespokojeni s výší vypočteného přeplatku, je možné odvolat se proti adrese rozhodnutí rakouského daňového úřadu. Věc se ovšem má tak, že na odpověď, resp. získání přeplatku si tak počkáte i o 6 měsíců déle. A přitom, pokud byste si uplatnili všechny odpočitatelné položky poctivě, mohli jste peníze dostat dříve a v plné výši.

Naše doporučení na závěr zní – rozhodnete-li se podávat si daňové přiznání po vlastní ose, ujistěte se, že si umíte uplatnit všechny odpočitatelné položky a že se NEPŘIPRAVUJETE ani jen o cent na přeplatku, který vám podle zákona náleží. Pokud se rozhodnete nechat daňové přiznání zpracovat někomu jinému, důkladně se ujistěte, že vám tyto položky uplatní. Zeptejte se na to už předem.

Pouze zodpovědným přístupem totiž můžete získat na vrácení daní z Rakouska vše, na co máte nárok.

Zdroje: interní databáze společnosti TJ-Legal, s.r.o.; FinanzOnline