Vyzkoušejte si naši novou webstránku

Přejít na nový web

Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Steuernummer, Freistellung a ELSTER – proč je potřebuji?

Při práci na živnost i podnikání v Německu, konkrétně na tamních stavbách, se můžete setkat s různými výrazy a dokumenty. V tomto textu bychom rádi upoutali vaši pozornost na tři zásadní - Steuernummer, Freistellung a ELSTER.

Co je to Steuernummer?

Ti zběhlejší v němčině už podle názvu vědí, že Steuernummer je daňové číslo. Ide o obdobu nášho DIČ, ktoré má pridelený každý podnikateľský subjekt na Slovensku.

Stejně jako u nás, i v Německu jde o mimořádně důležitý identifikátor. Bez jeho přidělení v této zemi nemůžete legálně podnikat (respektive pracovat na živnost), potřebujete ho totiž při komunikaci s úřady.

 

NÁŠ TIP: pokud máte zájem o přidělení německého daňového čísla, jsme tu pro vás. S rozběhem podnikání v Německu jsme pomohli už tisícovkám živnostníků a s.r.o.

 

Steuernummer je však zásadní ještě i z dalšího důvodu.

Pokud ho nemáte, nemůžete získat ani Freistellung.

Co je to Freistellung?

Plný název tohoto dokumentu je Freistellungbescheinigung a jde o osvobození od stavební srážkové daně.

 

Pokud Slovák pracující na Německé stavbě nemá platný Freistellung, odběratel jeho služeb (bez ohledu na to, zda je to slovenská nebo německá firma) je povinen strhnout mu z každé vystavené faktury 15 % a odvést ji formou stavební srážkové daně, tzv. Bauabzugsteuer.

Jak je vidět, jedná se o nesmírně důležitý dokument.

Pracovat můžete i bez něj – ale řekněme si upřímně, kdo chce přicházet o 15 % svých výdělků?

 

NÁŠ TIP: vyřídíme vám Freistellungprostě, rychle, bez zbytečné byrokracie. Pokud ho už máte, ale končí vám platnost, prodloužit si ho můžete i v nejlevnější slovenské aplikaci – Easyforms Freistellung.

Bezproblémový proces vyřizování žádosti o Freistellung v TJ Legal

Co je to ELSTER?

Na závěr bychom vám rádi řekli něco o elektronickém podpisu, známém pod zkratkou ELSTER.

 

Slouží mimo jiné k elektronickému podání daňového přiznání (k dani z příjmu, k DPH a dalším typům), zrychlené žádosti o Freistellung, oznamování změn souvisejících s podnikáním a dalším úkonem, u nichž je důležitá promptní komunikace s úřady.

ELSTER má platnost 3 roky a jde o šikovného pomocníka, který značně usnadní vaše působení v Německu – konkrétně jeho administrativní náležitosti.

 

NÁŠ TIP: máte zájem o aktivaci ELSTRA? Bez problémů, rádi vám pomůžeme.

Shrnuto a podtrženo – Steuernummer, Freistellung a ELSTER můžeme s mírným nadsazením označit za jakýsi hrubý základ práce ve německém stavebnictví. Pokud si chcete poctivě plnit své zákonné povinnosti, dostávat plnou částku svých výdělků a komunikovat s úřady efektivně, potřebujete je. A TJ-Legal stojí při jejich získání po vašem boku. 

Tento článek získal již 0 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Zavřít
Chci vás kontaktovat

Odpovědi na vaše dotazy.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)