Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Zvýšený Pendlerpauschale a mobilitní prémie v německém daňovém přiznání

Zaměstnanci, kteří do Německa dojíždějí do práce, mohou od roku 2021 profitovat z vyššího vzdálenostního paušálu.

muž cestuje do práce v Německu

Vzdálenostní paušál (Pendlerpauschale) od roku 2021

Od ledna 2021 do 31. prosince 2023 se zvyšuje vzdálenostní paušál z původních 30 centů na 35 centů na kilometr. Od roku 2023 se Pendlerpauschale zvýší ještě jednou, na 38 centů za kilometr. Tyto náklady si budete moci uplatnit v německém daňovém přiznání, avšak až od 21. kilometru vzdálenosti.

Velmi důležité Na prvních 20 kilometrů vzdálenosti z místa ubytování do místa výkonu práce bude stále platit původní výše vzdálenostního paušálu.

Pro zaměstnance, který uskuteční 210 cest z ubytování do místa výkonu práce při vzdálenosti 35 kilometrů, se navýší částka jeho výdajů na cesty v roce 2021 skoro o 160,00 eur v porovnání s rokem 2020. V roce 2024 se zvýší jeho výdaje ještě o dalších 95,00 eur. Pro zaměstnance, jehož cesta do práce je kratší než 20 kilometrů, nevzniknou zvýšené výdaje na cesty.

 

Příklad výpočtu vzdálenostního paušálu:

Rok 2020: 210 cest x 35 km x 0,30 eur/km = 2.205,00 eur

Rok 2021: 210 cest x 20 km x 0,30 eur/km + 210 cest x 15 km x 0,35 eur/km = 2.362,502 eur

Rok 2024: 210 cest x 20 km x 0,30 eur/km + 210 cest x 15 km x 0,38 eur/km = 2.457,00 eur

 

Je třeba doplnit, že cesta do práce a z práce se považuje za jednu cestu a počítá se s jednoduchou vzdáleností a také to, že vzdálenostní paušál se neprojeví jako negativní daň, tedy bonus, ale jen jako výdaje, které snižují základ daně a navyšují částku vrácených daní.

Vrácení daní z Německa až za 4 roky zpětně

Daňový přeplatek z Německa vám získáme v plné legální výši, spolehlivě a jednoduše, a to až za 4 roky zpětně. Ozvěte se nám ještě dnes.

Mobilitní prémie (Mobilitätsprämie)

Další novinkou v roce 2021 je tzv. mobilitní prémie. Bude se týkat hlavně zaměstnanců, kterým nebyla stahována žádná daň z příjmu, a tedy by se jim zvýšený vzdálenostní paušál nijak neprojevil v jejich daňovém přiznání. Tito zaměstnanci si mohou požádat o tzv. mobilitní prémii, která se v jejich případě projeví jako daňový bonus.

Pokud se u zaměstnance, který do práce uskuteční 210 cest při vzdálenosti 35 kilometrů, kvůli nízkému příjmu neprojeví zvýšený vzdálenostní paušál, může získat mobilitu prémii ve výši 154,35 eur.

 

Příklad výpočtu mobilitní prémie:

Nárok na mobilitní prémii vzniká až od 21 kilometru.

Za prvních 20 kilometrů vzniká nárok jen na normální vzdálenostní paušál: 210 cest x 20 km x 0,30 eur/km = 1.260,00 eur

Zvýšený vzdálenostní paušál: 210 cest x 15 km x 0,35 eur/km = 1.102,50 eur

Mobilitní prémie: 1.102,50 eur x 0,14 (vstupní daňová sazba 14 %) = 154,35 eur

 

Velmi důležité O tuto prémii zaměstnanec požádá stejně jako u vzdálenostního paušálu přímo v daňovém přiznání podaném u příslušného daňového úřadu.

Německé daňové přiznání bez problémů

Zdá se vám tato problematika složitá? Obraťte se s žádostí o zpracování německého daňového přiznání na nás. Rádi vám pomůžeme uplatnit všechny odpočitatelné položky a bonusy, aby byl váš daňový přeplatek v plné legální výši.

Tento článek získal již 1 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)