Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Zvýšený Pendlerpauschale a mobilitní prémie v německém daňovém přiznání

Zaměstnanci, kteří do Německa dojíždějí do práce, mohou od roku 2021 profitovat z vyššího vzdálenostního paušálu.

muž cestuje do práce v Německu

Vzdálenostní paušál (Pendlerpauschale) od roku 2021

Od ledna 2021 do 31. prosince 2023 se zvyšuje vzdálenostní paušál z původních 30 centů na 35 centů na kilometr. Od roku 2023 se Pendlerpauschale zvýší ještě jednou, na 38 centů za kilometr. Tyto náklady si budete moci uplatnit v německém daňovém přiznání, avšak až od 21. kilometru vzdálenosti.

Velmi důležité Na prvních 20 kilometrů vzdálenosti z místa ubytování do místa výkonu práce bude stále platit původní výše vzdálenostního paušálu.

Pro zaměstnance, který uskuteční 210 cest z ubytování do místa výkonu práce při vzdálenosti 35 kilometrů, se navýší částka jeho výdajů na cesty v roce 2021 skoro o 160,00 eur v porovnání s rokem 2020. V roce 2024 se zvýší jeho výdaje ještě o dalších 95,00 eur. Pro zaměstnance, jehož cesta do práce je kratší než 20 kilometrů, nevzniknou zvýšené výdaje na cesty.

 

Příklad výpočtu vzdálenostního paušálu:

Rok 2020: 210 cest x 35 km x 0,30 eur/km = 2.205,00 eur

Rok 2021: 210 cest x 20 km x 0,30 eur/km + 210 cest x 15 km x 0,35 eur/km = 2.362,502 eur

Rok 2024: 210 cest x 20 km x 0,30 eur/km + 210 cest x 15 km x 0,38 eur/km = 2.457,00 eur

 

Je třeba doplnit, že cesta do práce a z práce se považuje za jednu cestu a počítá se s jednoduchou vzdáleností a také to, že vzdálenostní paušál se neprojeví jako negativní daň, tedy bonus, ale jen jako výdaje, které snižují základ daně a navyšují částku vrácených daní.

Vrácení daní z Německa až za 4 roky zpětně

Daňový přeplatek z Německa vám získáme v plné legální výši, spolehlivě a jednoduše, a to až za 4 roky zpětně. Ozvěte se nám ještě dnes.

Mobilitní prémie (Mobilitätsprämie)

Další novinkou v roce 2021 je tzv. mobilitní prémie. Bude se týkat hlavně zaměstnanců, kterým nebyla stahována žádná daň z příjmu, a tedy by se jim zvýšený vzdálenostní paušál nijak neprojevil v jejich daňovém přiznání. Tito zaměstnanci si mohou požádat o tzv. mobilitní prémii, která se v jejich případě projeví jako daňový bonus.

Pokud se u zaměstnance, který do práce uskuteční 210 cest při vzdálenosti 35 kilometrů, kvůli nízkému příjmu neprojeví zvýšený vzdálenostní paušál, může získat mobilitu prémii ve výši 154,35 eur.

 

Příklad výpočtu mobilitní prémie:

Nárok na mobilitní prémii vzniká až od 21 kilometru.

Za prvních 20 kilometrů vzniká nárok jen na normální vzdálenostní paušál: 210 cest x 20 km x 0,30 eur/km = 1.260,00 eur

Zvýšený vzdálenostní paušál: 210 cest x 15 km x 0,35 eur/km = 1.102,50 eur

Mobilitní prémie: 1.102,50 eur x 0,14 (vstupní daňová sazba 14 %) = 154,35 eur

 

Velmi důležité O tuto prémii zaměstnanec požádá stejně jako u vzdálenostního paušálu přímo v daňovém přiznání podaném u příslušného daňového úřadu.

Německé daňové přiznání bez problémů

Zdá se vám tato problematika složitá? Obraťte se s žádostí o zpracování německého daňového přiznání na nás. Rádi vám pomůžeme uplatnit všechny odpočitatelné položky a bonusy, aby byl váš daňový přeplatek v plné legální výši.

Tento článek získal již 1 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Zavřít
Chci vás kontaktovat

Odpovědi na vaše dotazy.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)