Vyzkoušejte si naši novou webstránku

Přejít na nový web

Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Sachbezüge – zaměstnanecké výhody ve formě nepeněžních darů.

V tomto blogu se zaměříme na to, jak zaměstnanecké benefity ovlivňují vaši daňovou povinnost a jak je můžete zohlednit při vyplňování daňového přiznání v Německu.

Sachbezüge - zamestnanecké výhody věcné dary

Mezi Sachbezüge patří hlavně věcné dary, zboží nebo služby, které zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci bezplatně nebo se slevou a představují pro zaměstnance peněžní výhodu. O peněžní výhodu se jedná, pokud by zaměstnanec musel vynaložit více peněz, aby získal stejnou službu za obvyklou cenu.

Věcné dary ve formě příspěvků zaměstnavatele mají dopad na daňové a sociální odvody zaměstnance. Při výpočtu hrubého příjmu, daně z příjmu a příspěvků na sociální zabezpečení je důležité zohlednit hodnotu těchto naturálních plnění při žádosti o vrácení daně z německa. Tímto způsobem je možné dosáhnout určitých úspor pro zaměstnavatele i zaměstnance.

Využijte našich 15 let zkušeností s uplatňováním odpočitatelných bonusů při vracení daní.

V německém daňovém přiznání se do Sachbezüge zahrnují příspěvky zaměstnavatele zaměstnanci, které vyplývají z pracovního poměru, ale nemají peněžní podobu.

Patří sem např:

  • poskytování pracovního oblečení
  • ubytování
  • stravování
  • ubytování se stravou
  • služební vozidlo pro osobní potřebu
  • mobilní telefon pro osobní použití
  • notebook pro osobní použití

Dále sem patří zaměstnanecké slevy, věcné dary, poukázky na zboží, poukázky na benzín, jízdenky, stravenky, účelové peněžní dotace, dárky k narozeninám a výročí a další položky, které lze zohlednit při vrácení daní z Německa.

Pro zdanění věcných položek a věcných darů v německém daňovém přiznání platí stejná obecná pravidla jako pro srážku a odvod daní z peněžních příjmů. Zvláštností je, že v případě naturálních příjmů je nutné stanovit stručnou hodnotu, ze které se vypočítá daň a příspěvky na sociální zabezpečení.

Jak se stanoví výše odvodů ?

Hodnoty pro stravování a ubytování se každoročně upravují tak, aby odrážely vývoj spotřebitelských cen. Index spotřebitelských cen stravovacích a ubytovacích služeb se v referenčním období od července 2021 do června 2022 zvýšil o 7,0 %, hodnota indexu spotřebitelských cen bydlení, vody, elektřiny, plynu a ostatních paliv se zvýšila o 10,1 %.

Podle těchto indexů činí současná hodnota bezplatného naturálního stravování v celém Německu 288,00 EUR měsíčně a hodnota bezplatného naturálního ubytování 265,00 EUR měsíčně. Pokud tedy zaměstnanec dostává bezplatné ubytování a bezplatné stravování, získává věcné dávky v celkové hodnotě 553,00 EUR. O tuto částku se zvyšuje hrubý základ pro výpočet daně z příjmu a sociálních příspěvků.

Zaměstnavatelé poskytují tyto věcné výhody zaměstnancům především proto, že jsou pro zaměstnavatele osvobozeny od odvodů na sociální zabezpečení. Kromě toho může ušetřit na dani z takto pořízených položek. Například tím, že při nákupu služebního automobilu požádá stát o vrácení daně z přidané hodnoty.

Velmi důležité Hrubá hodnota vecného príjmu musí byť z čistej mzdy odpočítaná. V opačnom prípade by bola táto suma ešte raz s výplatou vyplatená a zamestnanec by ju dostal dvakrát.

Pokud pracujete v Německu a využíváte výhod Sachbezüge, je důležité mít správné informace a zohlednit je při vyplňování daňového přiznání. Doporučujeme vám poradit se s odborníkem, abyste měli přesnou představu o svých daňových povinnostech a možnostech.

Doufáme, že vám tento blog poskytl užitečné informace a pomohl vám lépe porozumět zpracování příspěvků zaměstnavatele pro vrácení daně z Německa. Nezapomeňte, že každý případ je individuální, a proto je důležitá konzultace se zkušeným odborníkem.

Máte nějaké dotazy nebo pochybnosti týkající se vašeho daňového přiznání? Neváhejte se na nás obrátit. Napište nám na kontakt@tj-legal.com nebo nám zavolejte na číslo +420 29 615 0041.

 

 

Zdroje: https://www.smartsteuer.de/online/lexikon/s/sachbezuege/ https://www.haufe.de/personal/haufe-personal-office-platin/sachbezuege_idesk_PI42323_HI522056.html https://www.lohn-info.de/sachbezugswerte_2023.html https://www.sage.com/de-de/blog/lexikon/sachbezug/ https://www.karista.de/ratgeber/gehalt/glossar/sachbezug/

Pracoval jste v zahraničí? Pomocí naší online kalkulačky zjistíte, zda máte nárok na vrácení daní. Daňová kalkulačka

Tento článek získal již 0 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Zavřít
Chci vás kontaktovat

Odpovědi na vaše dotazy.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)