Uplatnění nákladů v německém daňovém přiznání
Náklady na nehodu vzniklou na cestě do zaměstnání mezi domovem a pravidelným pracovištěm se uznávají jako mimořádný náklad, a to i vedle paušálu za dojíždění do zaměstnání.
Ve většině případů jsou již v paušálu na vzdálenost zahrnuty všechny ostatní náklady - opravy, pohonné hmoty, daň z vozidla, parkování atd. Výjimkou jsou náklady na nehody. Ty lze uplatnit i nad rámec příspěvku na vzdálenost.
Abyste mohli tyto náklady uplatnit v německém daňovém přiznání, musí být splněny dvě podmínky:
- musíte je skutečně zaplatit sami,
- a k nehodě musí dojít během cesty do zaměstnání a zpět nebo během cesty v souvislosti s výkonem vašeho povolání. To znamená, že kdykoli se vám stane nehoda na cestě do práce nebo z práce, na cestě domů za rodinou nebo na služební cestě, jsou náklady na nehodu považovány za oprávněný daňový výdaj. To však platí i pro některé zajížďky, jako je tankování, vyzvednutí spolucestujících nebo účast na školení.
To platí i pro nehody způsobené sněhem, náledím nebo sněhovou kalamitou, a to i v případě, že je poškozeno vaše zaparkované nebo stojící vozidlo. Pokud se nehoda stala během vaší pracovní doby a škoda není hrazena z pojištění, můžete si náklady odečíst.
Maximální limit pro odpočet nehody není při splnění podmínek stanoven.
VĚDĚLI JSTE, ŽE: Německé daňové přiznání je způsob, jak požádat o vrácení daně v Německu. My v TJ-Legal vám vždy zajistíme maximální možnou částku.
Oprávněné výdaje na náklady na nehody
Veškeré náklady, které vám vzniknou v souvislosti s nehodou při cestě do zaměstnání a které nejsou hrazeny třetí stranou, jsou odečitatelné jako výdaje související s příjmem.
Platby od vašeho zaměstnavatele nebo pojišťovny musí být odečteny.
Mezi příklady nákladů na nehodu patří např:
- náklady na opravu vašeho vlastního vozidla,
- škoda na vašem vlastním vozidle, pokud nedojde k opravě (drobná nebo totální škoda),
- škoda na jiném soukromém majetku (oblečení, brýle, předměty ve vozidle),
- léčebné výlohy - výdaje spojené s odstraněním nebo zmírněním tělesného poškození,
- odtahová služba,
- odcizení autorádia,
- sešrotování vozidla,
- odhadovaná hodnota vraku pro nákup nového vozidla,
- náklady na pronájem vozidla do doby zakoupení nového vozidla,
- ztráta pracovního času,
- bolest a utrpení,
- odpočet za mimořádné technické opotřebení v případě úplné ztráty nebo drobného poškození,
- právní, soudní a znalecké náklady,
- spoluúčast na komplexním pojištění,
- odškodnění druhé strany nehody,
- další vedlejší náklady spojené s nehodou (např. taxi, telefon), ...
Pokud se však vaše pojistná částka v důsledku nehody a nákladů na opravu zvýší, nemůžete tyto zvýšené náklady uplatnit jako daňový výdaj.
Náklady na nehodu musíte vždy uvést v daňovém přiznání v tom roce, ve kterém jste je uhradili. Může to být rok nehody, ale také rok následující.
Jaké doklady potřebujete?
Nejdůležitější doklady:
- policejní protokol o průběhu nehody,
- oznámení pojišťovně,
- doklad o úhradě nákladů pojišťovnou,
- doklad o nákladech, které jste vynaložili sami (např. faktura ze servisu).
Finanční úřad uzná náklady na nehodu pouze v případě, že si uschováte příslušné faktury a účtenky.
Měli byste mít také policejní záznam o nehodě.
Finančnímu úřadu musíte také prokázat, že jste skutečně měli nehodu, že k nehodě došlo při vaší služební cestě a kolik vás nehoda stála.
Prokázat, že k nehodě skutečně došlo, je poměrně snadné pomocí objektivních důkazů, jako jsou fotografie, znalecké posudky, policejní protokol o nehodě, popis nehody pojišťovně, svědci nehody, čas a místo, jakož i faktury a účtenky.
Chcete-li prokázat náklady na nehodu, předložte fakturu dílny a další faktury a účtenky.
Pokud je vozidlo havarované nebo nebylo opraveno v roce nehody, budete potřebovat doklad o pořizovací ceně vozidla a také znalecký posudek nebo posudek servisu o aktuální hodnotě vozidla po nehodě.
Uveďte také, zda a v jakém rozsahu jste obdrželi náhradu škody od třetích osob.
Zvláště důležité je potvrzení od zaměstnavatele s uvedením důvodu cesty.
Získejte potvrzení, že jste v daný den pracoval/a, že jste kvůli nehodě nastoupil/a do práce později nebo jste do práce vůbec nenastoupil/a, že jste kvůli nehodě musel/a navštívit závodního nebo rodinného lékaře, že jste cestoval/a ze služebních nebo pracovních důvodů, že nehoda byla uznána Asociací pojišťoven odpovědnosti zaměstnavatelů jako pracovní úraz nebo úraz při dojíždění do zaměstnání atd.
Pokud takové důkazy předložit nemůžete, můžete udělat jediné: nabídnout správci daně čestné prohlášení podle § 95 zákona o poplatcích, kterým prokážete pravdivost svých tvrzení. Finanční úřad může místo přísahy požádat dotyčnou osobu, aby potvrdila správnost skutečností, které tvrdí.
Potvrzení jako náhrada přísahy by mělo být požadováno pouze v případě, že jiné prostředky k prokázání pravdivosti nejsou k dispozici, nepřinesly by žádný výsledek nebo by vyžadovaly nepřiměřené úsilí.
Se shromažďováním důkazů o nehodě nečekejte, až budete sedět před německým daňovým úřadem, ale shromážděte je co nejdříve po nehodě. V případě potřeby si vyžádejte policejní protokol, zapište si jména svědků a v případě potřeby zaznamenejte jejich výpovědi písemně, požádejte svého zaměstnavatele o potvrzení a neprodleně sepište všechny výdaje.
Zdroje
- https://de.wikipedia.org/wiki/Unfallkosten
- https://www.vlh.de/arbeiten-pendeln/beruf/wann-und-wie-sie-unfallkosten-von-der-steuer-absetzen-koennen.html
- https://www.steuertipps.de/beruf-ausbildung/werbungskosten/unfall-auf-dem-weg-zur-arbeit-unfallkosten-als-werbungskosten-von-der-steuer-absetzen
- https://www.steuern.de/unfallkosten-werbungskosten
Vrácení daní z Německa na maximum, jednoduše a bez problémů. Vrácení daní z Německa