Vyzkoušejte si naši novou webstránku

Přejít na nový web

Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Daň z motorových vozidel, zákonné pojištění a pojištění motorových vozidel v německém daňovém přiznání

Mnozí naši klienti žádají uplatnit v německém daňovém přiznání daň z motorových vozidel a ostatní daně a poplatky, související s provozováním vozidla, která zaplatili v Německu. Je vůbec daň z motorových vozidel a ostatní poplatky, oprávněným daňovým výdejem v německém daňovém přiznání k daní z příjmů ? Na to vám odpoví následující článek.

Daň z motorových vozidel, zákonné pojištění a pojištění motorových vozidel

Daň z motorových vozidel

Každý řidič motorového vozidla musí platit daň z motorových vozidel. Výše daně se řídí modelem auta a jeho výkonností. Mnoho daňových poplatníků by chtělo tuto daň uplatnit v daňovém přiznání jako daňový výdaj, aby tak získali část daní z příjmu zpět.

Uplatnit daň z motorových vozidel v plné výši je možné jen tehdy, jedná-li se o služební vozidlo. V tomto případě může tyto výdaje uplatnit pouze podnikatel a to jako provozní náklady, přičemž musí být splněny tyto podmínky:

  • motorové vozidlo musí být plně využíváno pouze pro služební účely,
  • jako doklad musí být vedená a přiložená například kniha jízd.

Pomůžeme vám získat daně z Německa s uplatněním všech odečítatelných položek.

Tuto daň bohužel nemohou uplatnit fyzické osoby – nepodnikatelé. Německý úřad argumentuje tím, že pořízení motorového vozidla je v případě těchto osob dobrovolné a neuskutečňuje se z donucení.

Daňová úleva se u daně z motorových vozidel neprojeví přímo ve formě úplného odpočtu této daně, ale přes vzdálenostní paušál ve výši 0,35 eur za každý ujetý kilometr na cestě do práce. Tento paušál má pokrýt všechny různé výdaje, které mohou vzniknou v souvislosti s používáním motorového vozidla a k těm patří zejména opravy, daň z motorových vozidel i pojištění motorových vozidel.

Pojištění motorových vozidel

Obecně platí, že z výdajů na pojištění motorových vozidel lze v daňovém přiznání uplatnit jen část těchto výdajů a to jsou výdaje na zákonné pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla.

Zákonné pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorových vozidel

Fyzické osoby – nepodnikatelé mají možnost uplatnit si v německém daňovém přiznání výdaje na zákonné pojištění odpovědnosti z provozování motorových vozidel a úrazové pojištění pasažérů jako mimořádné výdaje (Sonderausgaben) v části Výdaje na preventivní péči (Vorsorgeaufwendungen). To je možné jen tehdy, je-li poplatník držitelem vozidla. Mimořádné výdaje mohou být v daňovém přiznání uznány pouze do maximální výše 1.900,00 eur.

Jiné výdaje například související s dovozem motorových vozidel do Německa než je dovozní daň z přidané hodnoty a čelní poplatky může uplatnit pouze podnikatel.

Po přečtení tohoto článku jsme tedy společně došli k závěru, že v německém daňovém přiznání zaměstnance je možné kromě vzdálenostního paušálů v rámci cestování do práce či domů za rodinou uplatnit navíc už jen zákonné pojištění, odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorových vozidel. Jako doklad k těmto výdajům je třeba přiložit pojistnou smlouvu a doklady o platbě těchto výdajů v daném zdaňovacím období.

Velmi důležité Se zpracováním vašeho německého daňového přiznání se neváhejte na nás obrátit.

Pracovali jste v Německu v letech 2019 - 2022? Mohl vám vzniknout nárok na vrácení daní. Chci vrácení daní

Tento článek získal již 2 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Zavřít
Chci vás kontaktovat

Odpovědi na vaše dotazy.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)