Samozřejmě, za jistých objektivních okolností se tomu vyhnout nedá. Pokud je to však ve vašich silách a víte, že Freistellung (nebo jeho prodloužení) budete potřebovat, doporučujeme vám žádat o něj co nejdříve.

Vyhnete se těmto potížím.

Přijdete o 15 % svých výdělků

Přirozeně tou nejvýraznější nevýhodou je fakt, že jednoduše přicházíte až o 15 % výdělků. Z každé jedné faktury.

Představte si, že z každých vydělaných 1.000 eur dostanete pouze 850. Pokud za rok vyděláte například 30.000 eur, bez osvobození přijdete až o 4.500!

Zkrátka: ten, kdo podle německého zákona potřebuje Freistellung a nemá ho, nemůže získat 100% na svých fakturách.

Odběratel, resp. objednatel jeho prací je povinen strhnout 15 % z nich a odvést ji formou stavební srážkové daně, tzn. Bauabzugsteuer.

Pozor – v Německu na stavbě můžete pracovat i bez Freistellungu. Není povinen.

Netřeba se však nechat zmást, pokud ho nemáte a měli byste ho mít, připravujete se o peníze.

Získat je zpět je zdlouhavé

Dobrou zprávou je, že pokud jste o peníze kvůli chybějícímu Freistellungu přišli, za jistých podmínek je můžete získat zpátky. Nese to však s sebou několik nevýhod.

V první řadě, o tuto odvedenou srážkovou daň - Bauabzugsteuer - můžete žádat vždy až po skončení roku, ve kterém jste ji odvedli.

Pokud vám tedy odběratel služeb strhl 15 % v roce 2024, žádat budete moci až počínaje lednem 2024.

Nemluvě o tom, že jde o poměrně náročný a zdlouhavý proces, při kterém se nevyhnete byrokracii a komunikaci s německými úřady.

Uznejte, není rozumnější vyhnout se tomu a získávat 100% výdělků hned od začátku prací?

Během prací už nemusíte mít čas na žádost

Představte si takovou situaci:

Jako živnostník jste v srpnu 2024 začal pracovat na německé stavbě. Až po prvních odpracovaných týdnech vám někdo poradil, že potřebujete osvobození od stavební srážkové daně. Dáte si tedy závazek, že hned v září 2024 si podáte žádost o Freistellung.

Problémem však může být, pokud v září prostě už nebudete mít volný čas.

Stavební práce jsou namáhavé a časově náročné. A teď si představte, že vedle nich ještě musíte řešit Freistellung.

Určitě nám dáte za pravdu, že efektivnější by bylo řešit je v předstihu, možná ještě před vycestováním do Německa.

Vystavení Freistellungu chce čas

Ruku v ruce s předchozím bodem jde i fakt, že přidělení Freistellungu trvá v průměru jeden měsíc. Především tehdy, žádáte-li poprvé a nemáte německé daňové číslo Steuernummer.

Čili, pokud se vrátíme k modelové situaci z příkladu výše: i pokud si podáte žádost hned v září, Freistellung možná získáte až v říjnu.
To je potenciálně další faktura, ze které dostanete o 15 % méně.

Freistellung musí být platný v době úhrady faktury, nikoli v době jejího vystavení. Potenciálně byste tak mohli požádat objednavatele svých služeb, aby s úhradami počkali až do doby, kdy jej budete mít přidělen.

Takovým způsobem však pouze oddálíte získání svých výdělků, nemluvě o tom, že druhá strana s tím nemusí souhlasit.

Žádost o Freistellung online

Nejspolehlivějším způsobem, jak se vyhnout výše uvedeným komplikacím, je žádat o Freistellung v předstihu. Pokud vám můžeme poradit - ještě předtím, než vycestujete do Německa, případně co nejdříve poté, co tam dorazíte.

Ve společnosti TJ-Legal vám nabízíme také žádost o Freistellung online. Pokud to bude nutné, získáme vám také německé daňové číslo Steuernummer.

Ročně úspěšně vybavíme nejvíce Freistellungů v celé střední Evropě.

Jak získat Freistellung - krok po kroku:

1. vyplňte krátký online formulář,
  2. obratem dostanete instrukce,
  3. s celou žádostí vám pomůžeme,
  4. získáváte 100% svých výdělků!

Stačí jen málo, abyste se vyhnuli potenciálním obtížím.

Žádejte o Freistellung již dnes.

Přečtěte si také

1. Žádost o Freistellung v roce 2024 - 5 věcí, které nezbytně potřebujete vědět
  2. Cena Freistellungu – vyberte si až ze 3 řešení!
  3. Freistellung s TJ-Legal - vaše zkušenosti a hodnocení