Vyzkoušejte si naši novou webstránku

Přejít na nový web

Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Peněžní pomoc v mateřství v Rakousku (Wochengeld)

Nastávající maminky v Rakousku nesmí osm týdnů před předpokládaným termínem porodu pracovat. Nacházejí se v tzv. ochranné lhůtě. Peněžitá pomoc v mateřství (Wochengeld) má v tomto období poskytnout finanční podporu budoucí mamince a její výplata nahrazuje dočasný „výpadek“ příjmu.

Wochengeld peněžní pomoc

Peněžní pomoc v mateřství (Wochengeld) je poskytována během následujícího období:

 • osm týdnů před předpokládaným termínem porodu,
 • den porodu,
 • osm týdnů po porodu (při předčasném porodu, vícečetném porodu a při císařském řezu 12 týdnů po porodu).

Osmitýdenní lhůta před porodem se vypočítá na základě předpokládaného termínu porodu uvedeného v potvrzení od lékaře. Lhůta se buď zkrátí, nebo prodlouží v případě, že se porod uskutečnil v jiném termínu, než předpokládal lékař. Pokud se ochranná lhůta – a tím i poskytnutí peněžité pomoci v mateřství – před porodem zkrátí, přiměřeně se prodlouží lhůta po porodu, ovšem maximálně na 16 týdnů.

Velmi důležité U žen s příjmy ze závislé činnosti se výše peněžité pomoci v mateřství odvíjí od jejich čistého příjmu v posledních třech kalendářních měsících před začátkem ochranné lhůty. Ženy, které jsou samostatně výdělečně činnými osobami, obdrží peněžitou pomoc v mateřství podle výše svého příjmu. Ženy zaměstnané na částečný úvazek a pojištěnky-samoplátkyně obdrží fixní částku ve výši 8,91 euro na den (hodnota pro rok 2016).

Příjemkyně dávek podle zákona o pojištění v nezaměstnanosti obdrží peněžitou pomoc v mateřství ve výši 180 % naposledy pobírané dávky. Příjemkyně rodičovského příspěvku obdrží peněžitou pomoc v mateřství pouze na další očekávané dítě, pokud při předcházejícím porodu (tzn. na dítě, na které teď pobírají rodičovský příspěvek) už měly nárok na peněžitou pomoc v mateřství a na začátku ochranné lhůty pobírají rodičovský příspěvek.

Nezapomeňte si vyřídit přídavky na děti

Rakouské přídavky vám vyřídíme rychle a jednoduše, v plné zákonné výši a zpětně i za 5 let. Budeme za vás komunikovat s rakouskými úřady a vyžádáme si za vás všechny chybějící podklady.

Podmínky poskytování peněžité pomoci v mateřství z Rakouska (Wochengeld)

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství mají:

 • ženy, které mají příjmy ze závislé činnosti (zaměstnankyně),
 • ženy zaměstnané na částečný úvazek, které si dobrovolně platí pojištění,
 • plně pojištěné ženy pracující jako osoby samostatně výdělečně činné,
 • případně ženy, které jsou pojištěné podle zákona o sociálním pojištění živnostníků nebo podle zákona o sociálním pojištění zemědělců.

Lhůty

O peněžitou pomoc v mateřství lze zažádat od začátku 8týdenní lhůty před předpokládaným termínem porodu.

Příslušná instituce vyplácející PPM

Instituce příslušná k vyplácení peněžité pomoci v mateřství je rakouská zdravotní pojišťovna, u níž je žadatelka pojištěná.

 

Podání žádosti

O peněžitou pomoc v mateřství musíte zažádat u příslušné instituce. Podklady můžete předložit buď osobně, nebo poslat poštou.

Formulář žádosti obdržíte na pobočkách příslušné rakouské zdravotní pojišťovny.

Potřebné doklady

K žádosti podávané před porodem je třeba přiložit:

 • doklad o zaměstnání a výši platu, nebo
 • v případě, že pobíráte dávky podle zákona o pojištění v nezaměstnanosti, potvrzení o výši poskytované podpory v nezaměstnanosti, pomoci v nouzi nebo potvrzení o pobírání rodičovského příspěvku,
 • lékařské potvrzení o předpokládaném termínu porodu.

U žádosti, pokud ji podáváte po porodu, je třeba navíc předložit:

 • při předčasném porodu, vícečetném porodu a při císařském řezu potvrzení z nemocnice,
 • potvrzení o hospitalizaci.

Vyřídíme vám i přídavky nebo vrácení daní z Rakouska

Peněžitá pomoc v mateřství není v Rakousku to jediné, na co vám mohl vzniknout nárok. Můžete využít také možnosti získat přídavky na děti, které jsou v Rakousku vyšší než v České republice. Zároveň můžete zažádat o vrácení daní, a to až za 5 let zpětně. V obou případech stačí vyplnit jednoduchý online formulář na naší stránce a všechno ostatní zařídíme za vás.

Náš tip

Rakouský sociální systém je rodičům dětí opravdu nakloněný, přečtěte si také náš blog na téma rodičovský příspěvek v Rakousku – Kinderbetreuungsgeld.

Zdroj obrázku: Shutterstock

Tento článek získal již 2 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Zavřít
Chci vás kontaktovat

Odpovědi na vaše dotazy.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)