Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Daň z motorového vozidla a silniční daň v Nizozemsku

Přijeli jste do Nizozemska vaším autem nebo motorkou? Je vaše auto v zemi vašeho trvalého pobytu řádně zaregistrováno? Přesto se na vás v Nizozemsku může vztahovat povinnost úhrady ne jedné, ale hned dvou motorových daní.

belasting van personenauto‘s en motrrijwielen

Pokud jste do Nizozemska přicestovali vlastním motorovým vozidlem a nezaregistrovali jste se na městském úřadě (gemeente), tak první 4 měsíce daň z osobních automobilů a motocyklů (Belasting van personenauto‘s en motrrijwielen – BPM) a cestní daň (Motorrijtuigenbelasting – MRB) platit nemusíte. Po čtyřech měsících pobytu v Nizozemsku máte ale povinnost zaregistrovat se na gemeente a také uhradit BPM a MRB daň.

Velmi důležité Nezoufejte, části z těchto daní se můžete vyhnout, stačí se trochu popasovat s příslušnými nizozemskými úřady. Poradíme vám, jak na to.

Daň z osobních automobilů a motocyklů (BPM – belasting van personenauto‘s en motrrijwielen)

Daň z osobních aut a motocyklů (BPM) je jednorázová daň, která je uvalena finanční správou na všechna auta importovaná do Nizozemska, nové i použité. Motorovým vozidlem se rozumí osobní automobil, motorka, karavan, obytné auto, dodávka a v některých případech i nákladní auto.

Kalkulace BPM daně je dost komplikovaná

Výše této daně u osobních automobilů závisí hlavně na obsahu CO2 v emisích výfukových plynů, zatímco výše daně pro dodávky, karavany a motorky je většinou procentuální částka z jejich ceny. Tabulky s výší tarifních poplatků naleznete na stránce nizozemského daňového úřadu (Belastingdienst).

Oplatí se

Dobrou zprávou je, že v některých případech se dá BPM dani vyhnout. Pokud je váš dopravní prostředek starší 17 let a 6 měsíců, BPM daň se na vás nevztahuje.

Žádost o osvobození od BPM daně naleznete na stránce nizozemského daňového úřadu, a i když se vám celý proces může zdát komplikovaný, za námahu to stojí, protože udělení výjimky vám může ušetřit v průměru 4 000 až 5 000 eur.

Kritéria pro udělení výjimky jsou následující:

  • pokud se přestěhujete do Nizozemska z jiné členské země EU a přinesete si auto s sebou;
  • pokud je automobil součástí vašeho majetku a do Nizozemska jste si ho přivezli do 12 měsíců od vaší registrace u nizozemského městského úřadu (gemeente);
  • pokud používáte auto pro stejné účely jako v domovské zemi;
  • pokud je automobil ve vašem vlastnictví minimálně 6 měsíců před příchodem do Nizozemska;
  • pokud jste žili ve vaší domovské zemi nejméně 12 měsíců před příjezdem do Nizozemska.

BPM dani se můžete vyhnout i v případě, že jste registrován/a na holandské adrese a motorové vozidlo budete používat pouze dva týdny v roce. Daňový úřad (Belastingdienst) můžete požádat o udělení takové výjimky každý rok, stále na dva týdny v roce. Zbytek roku musí auto odpočívat na parkovišti.

Podmínky po udělení výjimky

Pokud vám Belastingdienst výjimku udělí, a vy BPM daň zaplatit nemusíte, mějte na paměti, že po dobu 12 měsíců můžete vaše auto řídit jen vy a ostatní členové vaší domácnosti. Nesmíte ho půjčit nikomu, kdo není součástí vaší domácnosti.

Kromě zákazu půjčování automobil nesmíte prodat rok po udělení výjimky.

Pomůžeme vám s formalitami v Nizozemsku

Pokud v Nizozemsku pracujete poprvé, možná vás překvapí některé byrokratické povinnosti. Rádi vám pomůžeme podat nizozemské daňové přiznání, získat příspěvek na zdravotní pojištění, přídavky na děti a další.

Technická kontrola

Tím, že vám Belastingdienst udělí výjimku a vy BPM daň platit nemusíte, to pro vás s nizozemskými úřady ještě nekončí. Musíte se objednat na technickou kontrolu provedenou nizozemským dopravním podnikem (RDW – Rijks Dienst Wegverkeer), a co je ještě důležitější, touto kontrolou musíte i projít.

RDW především zkoumá, jaké množství CO2 se uvolní do ovzduší při nastartovaném vozidle.

Na telefonním čísle 0900 0739 (pokud voláte z Nizozemska) si můžete zjistit, kde se nachází nejbližší RDW podnik u vás.

Smůla pro studenty

Zahraniční studenti, kteří přijíždějí do Nizozemska za účelem získat bakalářský či magisterský titul, se ve většině případů na udělení výjimky na zaplacení BPM daně nekvalifikují.

Pozor!

Velmi důležité Pokud Nizozemsko neopustíte do 4 měsíců i s vaším autem, tak po uplynutí této doby vás daňový úřad pro účely úhrady BPM daně bude automaticky považovat za rezidenta Nizozemska.

Pokud tedy jezdíte na holandských cestách více než 4 měsíce bez registrace vašeho automobilu, hrozí vám pokuta a možné vyměření BPM daně.

Silniční daň (MRB – Motorrijtuigenbelasting)

Silniční daň (MRB) je povinná bez ohledu na to, ať už vozidlo dočasně nemůžete, nebo nechcete používat. To znamená, že platíte vysloveně za to, že vlastníte dopravní prostředek, i když ho máte po celý rok zaparkovaný u domu.

Výpočet silniční daně závisí na mnoha faktorech, zejména na váze a typu pohonných hmot vozidla.

Silniční daň nemusíte platit, pokud se v Nizozemsku zdržíte ne více než 4 měsíce. Tato daň se na vás nevztahuje ani v případě, že vlastníte veterána, kterému je více než 40 let.

Silniční daň se platí kvartálně (každé 3 měsíce), a jelikož se jí nelze vyhnout, daňový úřad doporučuje úhradu trvalým příkazům z vašeho bankovního účtu. Peníze z této daně se používají k údržbě a rozšiřování silniční sítě.

Nezapomeňte se odhlásit

Velmi důležité Pokud opouštíte Nizozemsko nadobro, nebo už neplánujete být v Nizozemsku majitelem motorového vozidla, nezapomeňte to nahlásit (resp. se odhlásit) na Belastingdienst.

V opačném případě bude od vás daňový úřad stále očekávat kvartální úhradu silniční daně, a časem se daň může navýšit o pokutu (a ne jednu) za neplacení MRB daně.

Řidičský průkaz

Pokud byl váš řidičský průkaz vydán v zemi EU, tak je uznáván každou zemí evropského společenství. To znamená, že můžete řídit po celé Evropě, samozřejmě za předpokladu, že váš řidičský průkaz je platný v zemi, kde byl vydán.

Alkohol za volantem?

Třeba myslet na to, že v Nizozemsku podléháte nizozemským zákonům a pravidlům týkajícím se silničního provozu, které se od českých velmi neliší, až na jeden podstatný rozdíl.

Řídit motorové vozidlo je povoleno i s mírnou hladinou alkoholu v krvi, aniž byste spáchali přestupek či trestný čin. Prvních pět let od vydání vašeho řidičského průkazu vám mohou naměřit v krvi 0,2 promile (cca jedno malé pivo) a po pěti letech to je 0,5 promile alkoholu (cca 0,2 dl vína či jedno půldeci).

Neváhejte nás kontaktovat

Pokud ve vás tento článek vyvolal otazníky nebo potřebujete pomoci s úředními záležitostmi v Nizozemsku, neváhejte se na nás obrátit. Naši agenti vám rádi pomohou.

Tento článek získal již 5 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Zavřít
Chci vás kontaktovat

Odpovědi na vaše dotazy.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)