Pokud se k nim plánujete přidat, tento článek vám padne vhod – popsali jsme v něm 5 rad, které vám mohou pomoci v rozběhu.

1. Pozor na BOZP

Zatímco bezpečnost a ochrana zdraví na pracovišti je důležitá, ať se nacházíte kdekoli, jsou země, kde se na tyto zásady dbá mimořádně přísně. Německo je jednou z nich.

Ať už pracujete jako živnostník, zaměstnanec, nebo na stavbu vysíláte lidi, důsledné dodržování BOZP je nezbytné. Týká se to používání ochranných prostředků (helma, reflexní oděv), ale i celkové pracovní kázně a opatrnosti.

Zásady BOZP v Německu jsou definovány zákonem, který má název Arbeitsschutzgesetz – ArbSchG. Jeho kompletní znění v němčině a angličtině naleznete ZDE.

Porušení se trestá mimořádně přísně - buď pokutou, nebo i vykázáním ze staveniště, či dokonce zákazem činnosti.

2. Fiktivní živnosti

I v Německu jsou postihováni takzvaní fiktivní živnostníci - lidé, kteří pracují jako OSVČ, ale jejich pracovní poměr svými danostmi spíše připomíná zaměstnání.

Tento institut zde má dokonce vlastní označení, používá se na něj výraz Scheinselbständigkeit – doslovně falešná živnost.

Ačkoli se u zahraničních pracovníků jedná o poměrně vzácný jev, opatrnost je vždy na místě. Potenciálním trestem je nejen pokuta, ale také riziko, že takový živnostník bude překlasifikován na zaměstnance.

Bližší informace a definice naleznete například na webu německé Obchodní a průmyslové komory (Industrie- und Handelskammer, IHK).


3. Handwerkskammer

Některé činnosti v Německu jsou státem regulovány a pro jejich legální výkon potřebuje být člověk registrován v řemeslné komoře, tzn. Handwerkskammer. Jedná se o obdobu vázané živnosti.

Na stavbách se týká zejména zedníků, lešenářů, malířů a elektrikářů, celkem však více než 50 profesí. Doporučujeme přečíst si náš předchozí článek: Co je to Handwerskammer a jaké povinnosti mají vůči ní čeští stavbaři?

Pokud i vy vykonáváte činnost, která vyžaduje registraci, rádi vám s tímto procesem pomůžeme. Začněte ZDE.

4. Freistellung a Steuernummer

Zápis v řemeslné komoře však není potenciálně jedinou povinností, která vás čeká. V Německu nemůžete legálně pracovat jako živnostník, pokud nemáte přiděleno daňové číslo Steuernummer.

Doporučujeme vám řešit jej ještě v předstihu, jelikož jeho vybavení nějaký čas trvá - průměrně jeden měsíc.

Sejde se vám jistě i osvobození od stavební srážkové daně, tedy Freistellung. Ten, kdo ho nemá, přichází až o 15% z každé jedné vystavené faktury. Přesně takovou částku je mu totiž povinen strhnout odběratel jeho služeb a odvést ji formou zmíněné srážkové daně.

Živnostníci, kteří k práci v Německu využívají subdodavatele, mohou mít povinnost podávat souhrnné výkazy k DPH (Umsatzsteuer-Voranmeldung), nebo i roční daňové přiznání k německé DPH (Umsatzsteuererklärung).

5. Přečtěte si naše blogy

Na našem webu pravidelně publikujeme nové blogy, určené právě českým živnostníkům a firmám působícím v německém stavebnictví.

Všechny jsou zdarma! Najdete je ZDE.

Věnujeme se v nich různým tématům – od povinností, legislativy, trendů, novinek, až po cenné rady a doporučení.

Nenašli jste v blozích odpověď na svůj dotaz? Napište nám.

Pokud to bude v našich silách, rádi vám pomůžeme.