Co je Handwerskammer?
Handwerskammer je v překladu Řemeslná komora - jedná se o německý státní orgán, který reguluje provádění jistých činností.
V Česku máme institut tvz. vázané živnosti, jde o skupinu profesí, resp. odborných řemesel, k jejichž výkonu je třeba certifikované vyučení. Přestože nejde úplně o totéž, Handwerkskammer v Německu má na starosti regulaci velmi podobného okruhu činností.
Hlavním účelem komory je dohlédnout na to, aby tyto činnosti byly prováděny v souladu s jistými pravidly a profesními standardy. To znamená i dohled nad odbornou výukou, plněním předpisů a technických regulací.
Pokud chce člověk v Německu vykonávat jistý druh činností (konkrétní seznam naleznete níže), musí být zapsán v Handwerskammer. Pozor, to se týká nejen domácích, ale i zahraničních živnostníků, včetně Čechů.
NÁŠ TIP: nejste si jisti, jestli potřebujete zápis do Handwerskammer? Kontaktujte nás a my vám dáme vědět, jestli vaše profese spadá do regulovaného okruhu. Pokud ano, rádi vám zápis vyřídíme.
Kromě výše uvedených kompetencí spadá do působnosti Handwerskammer také systém duálního vzdělávání (Duales Au Stimmungsbildssystem), vystavování výučních listů, ale například i zastupování řemeslníků v komunikaci se státem a obhajoba jejich práv.
Které profese potřebují zápis v Handwerskammer?
Jsou tři okruhy regulovaných profesí, které mohou mít registrační povinnost v Handwerskammer:
- Řemesla vyžadující povolení (Zulassungspflichtige Handwerke) - k jejich provádění je zpravidla potřebný výuční list (Meisterbrief);
- Řemesla nevyžadující povolení (Zulassungsfreie Handwerke) - obvykle nevyžadují výuční list, ale registraci potenciálně ano;
- Řemeslné podniky (Handwerksähnliche Gewerbe) - v jistých případech vyžadují registraci v Handwerskammer.
Konkrétní povolání, která potřebují zápis v komoře:
- zedníci a betonáři,
- malíři a lakýrníci,
- instalatéři klimatizací,
- obráběči kovů,
- střechaři,
- štukatéři,
- parketáři,
- lešenáři,
- silničáři,
- elektrikáři.
Je více než 50 profesí, které vyžadují zápis v Handwerskammer.
Tento okruh je definován v tvz. Řemeslném řádu/předpisech (Handwerksordnung) a konkrétní seznam naleznete například na webu Ústředního svazu německého řemeslnictví (Zentralverband des Deutschen Handwerks) na tomto odkazu.
Zápis do Handwerskammeru je však potenciálně pouze jednou z povinností, které může mít český živnostník na německé stavbě.
Podmínkou legálního působení v Německu je mít přiděleno německé daňové číslo, tzn. Steuernummer.
Nepovinné, ale za to mimořádně užitečné je také osvobození od stavební srážkové daně, tedy Freistellung. Kdo nemá platný Freistellung, přichází o 15 % z každé vystavené faktury, jelikož objednavatel musí tuto částku srazit a odvést právě formou zmíněné daně.
Se získáním všech potřebných povolení vám rádi pomůžeme.