Co je to Steuer-ID?

Toto číslo, v překladu daňové identifikační číslo (DIČ), provází každého občana Německa od kolébky až po hrob. Dostávají ho tedy už děti při narození. Osobní údaje shromážděné během života se vymažou až 20 let po smrti člověka.

Číslo se skládá z jedenácti číslic. Není možné ho změnit, je jednoznačné a má trvalou platnost. DIČ pomáhá především finančním institucím, které s touto číselnou kombinací pracují. Spolkový centrální daňový úřad (Bundeszentralamt für Steuern, zkratka BZSt) spravuje všechna DIČ a k nim náležející osobní údaje, jako například jméno a příjmení, datum a místo narození a aktuální adresu.

Vyřídíme vám Steuernummer

Pokud jste li v Německu žádat o osvobození od stavební srážkové daně, Freistellung, potřebujete daňové číslo - Steuernummer. Získáme vám ho rychle a jednoduše.

Jaký význam má toto číslo pro vás?

Pomocí DIČ úzce spolupracují banky, Familienkasse a finanční úřady. Od 01. 01. 2016 jste povinni uvádět vaše DIČ a DIČ vašeho dítěte při žádosti o německé přídavky na dítě. Familienkasse se chce tímto způsobem vyhnout dvojitým platbám. Může se také stát, že si vaše DIČ vyžádají úřady sociálního pojištění jako zdravotní pojišťovna (Krankenkasse) nebo spolková agentura práce (Bundesagentur für Arbeit). DIČ používají všichni za účelem poskytování důležitých informací daňovým úřadům.

Jak jako cizinec získám Steuer-ID?

Vaše DIČ by vám mělo přijít automaticky poštou od Spolkového centrálního daňového úřadu (BZSt), jakmile se úředně přihlásíte k pobytu. Pak ho musíte nahlásit svému zaměstnavateli, aby mohl provést srážku daně ze mzdy.

Daňoví poplatníci, kteří v Německu nejsou přihlášeni k pobytu, ale mají zde příjmy, se musí obrátit na příslušný daňový úřad (Finanzamt). Po podání německého daňového přiznání si daňový úřad vaše DIČ vyžádá u Spolkového centrálního daňového úřadu (BZSt). Vy sami si ho tam ovšem vyžádat nemůžete.

A co je to Steuernummer?

Před zavedením DIČ, tzn. před rokem 2008, existovalo tzv. daňové číslo Steuernummer. Jakmile odevzdal daňový poplatník svoje první daňové přiznání, oznámil mu daňový úřad jeho osobní daňové číslo. Byl tu ale jeden problém. Jelikož se v daňovém čísle promítá, kde daňový poplatník bydlí a pod který daňový úřad patří, muselo se daňové číslo při každé změně adresy, ubytování nebo zaměstnavatele, a s tím související změně příslušného daňového úřadu, vždy změnit. To představovalo značnou zátěž nejen pro daňový úřad, ale i pro daňové poplatníky.

A to byl také důvod, proč se v roce 2008 přistoupilo k zavedení jednoznačného a neměnného čísla Steuer-ID. Ten, kdo dnes podává svoje německé daňové přiznání poprvé, musí uvádět už jen toto číslo a daňové číslo nedostane automaticky. Znamená to, že používání daňového čísla bude postupně zanikat.

Velmi důležité Pokud jste v tomto článku nenašli všechny odpovědi na své otázky, budeme rádi, když se na nás obrátíte, rádi vám pomůžeme.

Služby pro podnikatele v Německu

Živnostníkům i s.r.o. podnikajícím/pracujícím v Německu nabízíme kompletní ekonomicko-účetní servis s garancí vysoké odbornosti a profesionality. Vyberte si z našich služeb.

Náš tip

Pracujete v Německu na stavbě na českou živnost? V tom případě si přečtěte i náš další blog – nejčastější otázky OSVČ v Německu – a dozvíte se informace, které se vám budou hodit. 

 

Zdroj obrázku: Freepik