Práce v Německu na stavbě má svá specifika, pravidla, ale i zajímavosti, o kterých jste možná netušili. V tomto textu se blíže podíváme na 4 z nich.
1. Stavebníci jsou odevšad
Díky tomu, že Německo má v rámci EU jednu z
otevřenějších imigračních politik, můžete zde potkat
lidi z různých koutů světa. Týká se to samozřejmě i
stavebnictví a příbuzných segmentů.
Není vzácným jevem, že na stavbě vedle sebe dělají Slovák, Čech, Polák, Turek a Rumun. V některých městech dokonce potkáte i dělníky z afrických zemí či z Asie. Německo je multikulturní země a vidět to nejen v běžném životě, ale také při práci.
I z tohoto důvodu se vám vedle němčiny osvědčí i
angličtina – zejména pokud si mezi kolegy plánujete
najít i přátele, se kterými lze trávit volný
čas.
NÁŠ TIP: přečtěte si náš blog Poprvé na stavbu do Německa? Na co si živnostník musí dát pozor? Naleznete v něm užitečné tipy, které vám usnadní první kroky v této zemi.
2. Odbory jsou samozřejmostí
Jedna z největších odborových organizací v Německu, zgrupujících stavební dělníky, má název IG BAU (Industriegewerkschaft Bauen-Agrar-Umwelt). Má téměř milion členů napříč všemi spolkovými zeměmi.
Přestože zahraniční živnostníci a společnosti s ručením omezeným se členy stát nemohou, mohou s odborovými organizacemi přijít do styku. Němečtí zaměstnanci (nejen ve stavebnictví) v nich mají oporu při jednáních o lepších platových a pracovních podmínkách.
Věděli jste například, že německé odborové svazy vyjednaly od stavebních společností tzv. německé odborové svazy. kompenzaci za špatné počasí (Schlechtwettergeld)? Ta garantuje dělníkům mzdu i v dobách, kdy není možné pracovat na stavbě z důvodu deště či silných mrazů.
3.Udržitelnost je stále důležitější
Německo je nejsilnější evropskou ekonomikou a
průmyslovou velmocí. Bohužel ruku v ruce s tím jde i
skutečnost, že je zároveň
největším znečišťovatelem, minimálně co se týče emisí oxidu
uhličitého.
I kvůli alarmujícím číslům přišla spolková vláda s několika iniciativami, které mají negativní trend utlumit. Některé z nich se týkají i stavebnictví.
Novostavby v Německu musí využívat technologie k využívání obnovitelných zdrojů energie, například tepelná čerpadla, solární panely, rekuperace a podobně. Stále větší důraz je kladen i na využívání ekologických stavebních materiálů, například dřeva či recyklovaného betonu a železa.
Možná i vy se na stavbě v Německu setkáte s udržitelností v praxi.
4.Povolení a certifikáty
Němci si potrpí na to, aby bylo vše v souladu s předpisy. Mají přísné nároky nejen na své vlastní občany, ale i na pracovníky a společnosti z jiných zemí, našince nevyjímaje.
O to, zda jsou všechny předpisy a povolení dodržovány, se starají různé typy kontrol, i namátkových.
Je proto velmi důležité, abyste v Německu pracovali
legálně na smlouvu a pokud jste živnostníkem či
s.r.o., tak měli i přiděleno platné německé daňové
číslo Steuernummer.
Černá práce, tzn. Schwarzarbeit,
je trestána mimořádně přísně.
Stavební firmy využívající černou práci mohou čelit
pokutám od 5.000 do 500.000 €, samotní pracovníci
"pouze" do 5.000 €. Nemluvě o tom, že v případě
odhalení musí takoví jedinci doplatit ušlé daně a
odvody.
Chystáte se pracovat na stavbu do Německa?
My vám pomůžeme získat Steuernummer a vyřídíme vám i Freistellung, abyste dostávali 100% svých výdělků. Neváhejte nás kontaktovat i před odjezdem, pomůžeme vám připravit se na všechno, co vás čeká.