Vyzkoušejte si naši novou webstránku

Přejít na nový web

Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Jak získat formulář U1 (E301) ze zahraničí?

Pracovali jste někdy v zahraničí a po skončení zaměstnání jste chtěli zažádat o podporu v nezaměstnanosti v České republice? Pak je pravděpodobné, že vás na úřadě požádali o předložení formuláře U1 (dříve E301).

formulář U1 ze zahraničí

Co je to formulář U1?

Velmi důležité Formulář U1, také tiskopis U1 nebo dokument U1, (dříve formulář E301) je písemné potvrzení doby, kterou jste odpracovali v zahraničí. Vystavuje ho zahraniční instituce, obdoba České správy sociálního zabezpečení. Formulář U1 se používá jako potvrzení doby pojištění v nezaměstnanosti v zahraničí v případě, že žádáte o podporu v nezaměstnanosti v České republice.

3 způsoby získání dokumentu U1:

1. Pošlete žádost o vystavení formuláře U1 na příslušný zahraniční úřad.

U tohoto postupu může být překážkou jazyková bariéra, protože formuláře jsou vystavené v cizím jazyce. Vznikají vám i náklady na poštovné, příp. za telefonát do zahraničí.

2. Požádejte o vystavení formuláře správu sociálního zabezpečení.

Pokud se rozhodnete získat dokument U1 touto cestou, může jeho doručení trvat delší dobu a není vyloučené, že u správy sociálního zabezpečení narazíte na neochotu.

3. Obraťte se na nás.

Po přijetí vaší žádosti pro vás vyžádáme u zahraniční instituce tiskopis U1. Můžete se na nás obrátit buď telefonicky, nebo e-mailem. Výhodou je, že vaši žádost o formulář U1 zpracujeme do 24 hodin od doručení a následně ji postoupíme zahraničnímu úřadu. Zahraničním úřadům trvá vystavení formuláře 2–3 měsíce. V případě průtahů se zpracováním se na zahraniční úřad pravidelně obracíme a urgujeme vystavení formuláře.

Náš tip

Uvedený tiskopis U1 je jednou ze základních věcí, bez kterých se neobejdete, chcete-li po příchodu do České republiky pobírat podporu v nezaměstnanosti. Aby váš návrat ze zahraničí proběhl hladce, přečtěte si náš slovenský článek o tom, co by si měl každý český občan vyřídit, než se vrátí z práce ze zahraničí.

Zdroj obrázku: Freepik

Tento článek získal již 17 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Zavřít
Chci vás kontaktovat

Odpovědi na vaše dotazy.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)