Jsem Paula
a ráda vám pomohu

Zákaznická podpora

Jak získat formulář U1 (E301) ze zahraničí?

nezaměstnaný muž se dívá do prázdné peněženky

Pracovali jste někdy v zahraničí a po skončení zaměstnání jste chtěli zažádat o podporu v nezaměstnanosti v České republice? Pak je pravděpodobné, že vás na úřadě požádali o předložení formuláře U1 (dříve E301).

Co je to formulář U1?

Velmi důležité Formulář U1, také tiskopis U1 nebo dokument U1, (dříve formulář E301) je písemné potvrzení doby, kterou jste odpracovali v zahraničí. Vystavuje ho zahraniční instituce, obdoba České správy sociálního zabezpečení. Formulář U1 se používá jako potvrzení doby pojištění v nezaměstnanosti v zahraničí v případě, že žádáte o podporu v nezaměstnanosti v České republice.

3 způsoby získání dokumentu U1:

1. Pošlete žádost o vystavení formuláře U1 na příslušný zahraniční úřad.

U tohoto postupu může být překážkou jazyková bariéra, protože formuláře jsou vystavené v cizím jazyce. Vznikají vám i náklady na poštovné, příp. za telefonát do zahraničí.

2. Požádejte o vystavení formuláře správu sociálního zabezpečení.

Pokud se rozhodnete získat dokument U1 touto cestou, může jeho doručení trvat delší dobu a není vyloučené, že u správy sociálního zabezpečení narazíte na neochotu.

3. Obraťte se na nás.

Po přijetí vaší žádosti pro vás vyžádáme u zahraniční instituce tiskopis U1. Můžete se na nás obrátit buď telefonicky, nebo e-mailem. Výhodou je, že vaši žádost o formulář U1 zpracujeme do 24 hodin od doručení a následně ji postoupíme zahraničnímu úřadu. Zahraničním úřadům trvá vystavení formuláře 2–3 měsíce. V případě průtahů se zpracováním se na zahraniční úřad pravidelně obracíme a urgujeme vystavení formuláře.

Požádejte o formulář U1

Rychle a jednoduše vám ho získáme z Německa, Nizozemska, Rakouska, Velké Britanie, Irska, Česka a Slovenska.

 

Náš tip

Uvedený tiskopis U1 je jednou ze základních věcí, bez kterých se neobejdete, chcete-li po příchodu do České republiky pobírat podporu v nezaměstnanosti. Aby váš návrat ze zahraničí proběhl hladce, přečtěte si náš slovenský článek o tom, co by si měl každý český občan vyřídit, než se vrátí z práce ze zahraničí.

Zdroj obrázku: Freepik

Tento článek získal již 5 potlesků

Vyloučení odpovědnosti:

Obsah článku je aktuální ke dni jeho zveřejnění, pokud není uvedeno jinak. Prosím berte na vědomí, že aktuální články, blogy nebo videa TJ-Legal, s.r.o. zahrnují obecné informace o dané problematice a tedy nepředstavují odborné či daňové poradenství poskytnuté v konkrétní situaci. Informace uvedené na stránkách TJ-Legal, s.r.o. nebo partnerských webech mohou být po zveřejnění předmětem dalšího vývoje a změn. TJ-Legal, s.r.o. si výslovně vyhrazuje právo bez předchozího uvědomí měnit, doplňovat, mazat části stránek nebo celou nabídku nebo dočasně či s konečnou platností pozastavit zveřejnění. Společnost TJ-Legal, s.r.o. nepřebírá odpovědnost a neručí za případná rizika a škody způsobené jednáním na základě informací uvedených na svých nebo partnerských stránkách.

Nastavení
OK
Cookies používáme pro přizpůsobení obsahu
Google Analytics (Statistické cookies)
Hotjar - Website heatmaps (Marketingové cookies)