Německá finanční zpráva objasnila, že Bitcoiny mohou být předmětem osobního obchodování. To znamená, že pokud se Eura zamění za Bitcoiny, obstará se tím hospodářský majetek. Proto je třeba bezpodmínečně zaznamenat datum pořízení, cenu pořízení a pořízené množství pro účely německého daňového přiznání.

Pokud se Bitcoiny do jednoho roku od koupy opětovně prodají, to znamená zamění se opět za Eura, je třeba zisky z prodeje ve vašem daňovém přiznání v plné výši jak Jiné výdaje (Sonstige Einkünfte) zdanit a to individuální daňovou sazbou k dani z příjmu. Prodej Bitcoinů se může uskutečnit i tím způsobem, že vlastník za zboží a služby zaplatí právě touto kryptoměnou.

Pomůžeme vám získat daně z Německa s uplatněním všech odečítatelných položek.

Zisk představuje rozdíl mezi prodejní cenou a cenou, za kterou byly Bitcoiny pořízeny včetně výdajů souvisejících s jejich pořízením a držbou. Daň z finanční náhrady se na ně nevztahuje, jelikož se z daňového pohledu nejedná o kapitálový majetek.

Tento zisk zůstává nezdanitelný, pokud se nachází pod roční hranicí 600,00 eur. Ztráty mohou být vzájemně započteny jen se zisky z prodeje v témže roce, nebo uplatněním ztráty v minulém a/nebo následujících letech. Tyto obchody je třeba uvést v příloze SO nebo KAP německého daňového přiznání.

Velmi důležité Pokud se prodej Bitcoinů uskuteční po uplynutí 12-ti měsíců od jejich pořízení, jsou zisky zcela osvobozeny od daně a ztráty daňově nepodstatné.

Podle spolkového ministerstva financí nejsou Bitcoiny sice zákonným platidlem, ale přece představují „osobní peníze“ a proto jsou osvobozeny od daně z přidané hodnoty. I Evropský soudní dvůr rozhodl, že na záměnu virtuálních jmen nepřipadá žádná daň z přidané hodnoty.

Pokud však člověk dosáhne z těchto obchodů úroků, ty už podléhají dani z finanční náhrady. Úroky mohou vzniknout například tehdy, když Bitcoiny půjčíte někomu ve formě úvěru, nebo je propůjčíte na burzách jiným obchodníkům, aby s nimi obchodovali. Pokud se z Bitcoinových vkladů dosáhnou minimálně v jednom roce úroků, tehdy se spekulační lhůta (minimální doba držby) prodlužuje z jednoho roku na deset let.

U individuálního investora, který zejména v průběhu jednoho roku uskuteční rozsáhlé obchody, vzniká nebezpečí zařazení do podnikatelské činnosti. Ani v tomto případě pak neplatí spekulační lhůta jednoho roku, po které následuje osvobození zisků od zdanění.

Zdroje:

https://www.buhl.de/steuernsparen/bitcoins-und-steuer/

https://www.winheller.com/bankrecht-finanzrecht/bitcointrading/bitcoinundsteuer.html

https://www.finanzgefluester.de/kryptowaehrungen-in-der-steuererklaerung-so-traegst-du-es-ein/

https://www.steuererklaerung.de/ratgeber-steuern/bitcoin

Pracovali jste v Německu v letech 2019 - 2022? Mohl vám vzniknout nárok na vrácení daní. Chci vrácení daní