Odečitatelné položky jsou výdaje nebo náklady, které nevyhnutelně souvisejí s výkonem práce. a> má za následek snížení základu daně, čímž se zvýší daňový přeplatek. href="https://tj-legal.com/blog/posts/abeceda-odpocitatelnych-poloziek-v-rakuskom-danovom-priznani">odpočitatelné položky je třeba na výzvu daňového úřadu zdokladovat relevantními podklady, například pokladními doklady, fakturami, výpisy z účtů, nebo v nezbytném případě čestným prohlášením. přikládat žádné doplňující podklady. Pokud je rakouský daňový úřad bude potřebovat, zašle daňovému poplatníkovi žádost o doplnění podkladů s přesným rozpisem, takzvaný Ersuchen um Ergänzung. Povinností poplatníka je však uchovávat potřebné doklady 7 let, během kterých má rakouský daňový úřad právo poplatníka o doplnění podkladů požádat.
Vedení dvojité domácnosti je jedna z nejčastěji uplatňovaných a uznávaných odpočitatelných položek v rakouském daňovém přiznání, proto vám v tomto článku přinášíme o této možnosti podrobnější informace.
Co si představit pod pojmem vedení dvojí domácnosti?
Poplatníkovi, který pracuje a žije daleko od centra svých životních zájmů, jakými jsou bydliště rodiny a místo trvalého pobytu, vznikají s ubytováním v hotelových pokojích nebo při bydlení v podnájmu v Rakousku další náklady. Takový pracovník má po splnění základních podmínek možnost uplatnit si tyto náklady v daňovém přiznání jako odpočitatelnou položku, takzvané vedení dvojí domácnosti.
V rakouském daňovém přiznání je možné uplatnit nárok na zaplacené nájemné a provozní náklady za pronajatý byt včetně přiměřeně potřebného zařízení nebo odečíst hotelové náklady až do výše 2 200 € měsíčně.
Podmínky, které musí být splněny pro uznání vedení dvojí domácnosti jako odpočitatelné položky v daňovém přiznání
- daňový poplatník vede dvě domácnosti, to znamená vlastní nemovitost, nebo bydlí v podnájmu a hradí náklady na ubytování jak v Rakousku, tak v místě trvalého pobytu. Pokud má poplatník výdaje s ubytováním v Rakousku, ale na Slovensku bývá například u tchánů, nelze tuto odpočitatelnou položku uplatnit, jelikož není splněna základní podmínka finančních výdajů poplatníka ve dvou domácnostech.
- vzdálenost mezi výkonem práce a místem trvalého pobytu, respektive centrem životních zájmů, neumožňuje denní cestování a dojíždění do zaměstnání. špatné dopravní spojení nebo nepravidelný pracovní čas, může být nemožnost denního dojíždění uznána i na kratší vzdálenost.
Období, na které lze vedení dvojité domácnosti uplatnit:
- bez omezení - za podmínky, že roční příjmy podléhající zdanění manželky/manžela představují více než 6 000 € nebo více než 1/10 příjmů poplatníka
- přechodné období 2 let - v případě, že partnerka/partner poplatníka/daňovnice není zaměstnán/a
- přechodné období 6 měsíců - u svobodných osob
Ve výjimečných případech je možné uplatnit vedení dvojí domácnosti i na delší období:
- například u pracovníků ve stavebnictví, jelikož se předpokládá častá změna místa výkonu práce, s čímž je spojeno i časté střídání místa ubytování
- pokud v místě trvalého bydliště žije osoba vyžadující péči
- pokud přesídlení rodiny není možné z ekonomických důvodů
Po uplynutí těchto období se očekává, že se poplatník přestěhuje do Rakouska, nebo se vrátí zpět do vlasti.
Které doklady může rakouský daňový úřad žádat předložit:
- výpis z katastru o vlastnictví nemovitosti na Slovensku, případně nájemní smlouvu
- doklady o platbě nákladů na bydlení (nájem, elektřina, voda, plyn) jak na Slovensku, tak v Rakousku
Při jakýchkoli otázkách týkajících se této problematiky se na nás neváhejte obrátit Ochotně Vám pomůžeme posoudit nárok na uplatnění vedení dvojité domácnosti a zohlednění v žádosti o vrácení daní z Rakouska.
Zdroje: www.bmf.gv.at, www.klinger-rieger. at, www.konsument.at, www.wth.at, www.rdb.manz.at, www.fiduzia.at, www.lohnsteuerausgleich.at, www.wien.arbeitkammer.at