Živnostníci (OSVČ) v Německu
Abychom se nepohybovali jen v teoretické rovině, tak si uveďme příklad z praxe.
Typickým případem je živnostník (OSVČ), který vycestuje za prací do Německa a je tam výdělečně činný. Po návratu domů se tedy vynoří otázka, kde má tyto výdělky-příjmy zdanit.
V takovém případě vstupuje do hry nejen český zákon o dani z příjmů, ale také mezinárodní smlouva o . V tomto blogu se věnujeme prioritně českým živnostníkům, kteří pracují v Německu, a tedy řeč bude o Smlouvě o zamezení dvojího zdanění mezi Československou socialistickou republikou a Spolkovou republikou Německa ze dne 19.12.1980, vydané Vyhláškou č. 18/1984 Sb., platné od 28.02.1984.
Dost často při komunikaci s klienty dostáváme od nich informaci, že v zahraničí nepracovali více než 183 dní, a tedy zdaňují svůj celý příjem v Česku. Ale pozor, toto není vždy pravda!
V reálném světě se setkáváme se dvěma typy smluv, které živnostníci uzavírají. Buď se jedná o smlouvu o dílo nebo o přístupovou smlouvu do takzvané pracovní skupiny – ARGE (Arbeitsgemeinschaft).
1. Smlouva o dílo
V prvním případě, tedy pokud jste podepsali smlouvu o dílo s českým, slovenským, polským nebo německým odběratelem, je hlavním kritériem, podle kterého spolehlivě rozlišíte, kdy máte povinnost zdaňovat svůj příjem v Německu, to, zda jste na daném pracovišti/stavbě pracovali více než 12 po sobě následujících měsíců a souběžně stavby byly ekonomicky resp. geograficky propojené – založili jste stálou provozovnu.
Stálá provozovna
Důkaz nám podává již zmíněná Smlouva o zamezení dvojího zdanění v Článku 5 – Stálá provozovna:
(1) Výraz „stálá provozovna“ označuje podle této smlouvy trvalá zařízení pro podnikání, ve kterém podnik zcela nebo částečně vykonává svou činnost.
(2) Výraz „stálá provozovna“ zahrnuje zejména:
- a) místo řízení,
- b) závod,
- c) kancelář,
- d) továrnu,
- e) dílnu,
- f) důl, lom nebo jiné místo, kde se těží přírodní zdroje,
- g) staveniště nebo montáž, které trvají déle než 12 měsíců.
Tedy k tomu, abychom jednoznačně posoudili, zda je příjem dosažen na území Německa i zdaňován v Německu, si musíme zodpovědět následující otázku:
Trvala práce pro stejného odběratele na stejném místě (stavbě/montáži), na kterém jste pracovali, déle než 365 dní?
Pokud tomu tak je, máte povinnost tento příjem zdanit v Německu. Pokud je odpověď ne, tak máte povinnost tento příjem zdanit v Česku.
Dávejte si však pozor na to, že cesty domů, tedy po skončení turnusu (např. i dovolená nebo práceneschopnost) se také přičítají k času strávenému v tomto provozu. Takové přerušení se tedy počítá do těchto 365 dnů.
Náš tip
K přerušení provozu dochází až v případě, že takové přerušení trvá více než čtyři týdny a ideální, máte-li v této době i jiné zdroje příjmů. V takovém případě se pracoviště považuje za ukončené a novým turnusem začíná nový provoz.
Velmi důležité
Takovým plánováním si dokážete „zvolit“ stát, ve kterém budete mít povinnost zdaňovat svůj příjem. Následně na to však musíte nastavit i vaše účetnictví a uschovávat si všechny faktury/bločky a vést přesný pracovní a cestovní deník.
2. Přístupová smlouva k ARGE (Arbeitsgemeinschaft)
Opačným případem je, když jste jako český živnostník podepsal přístupovou smlouvu do ARGE. Ve zkratce a zjednodušeně to znamená, že se stáváte členem jakoby „německé s. r. o.“ a tudíž příjem, kterého z ní dosahujete, musí být zdaněn na území Německa.
Jelikož tato ARGE má své sídlo v Německu, je každé pracoviště stálým provozem, a tudíž není třeba počítat odpracované dny ani výši dosaženého příjmu.
Co to znamená v praxi? Jen tolik, že pokud jste dosáhli příjem z ARGE, byť jen 1 €, tak ho musíte zdanit v Německu.
V této situaci si nemůžete zvolit stát zdanění. Od začátku si tedy nastavte vaše účetnictví a uschovávejte si všechny faktury/bločky a veďte přesný pracovní a cestovní deník.
Rada na závěr
Velmi důležité
Ochrana soukromí
Daňové úřady si často žádají při daňových kontrolách k nahlédnutí i výpisy z banky. Chraňte si své soukromí a zřiďte si podnikatelský účet. Nechte si tam zasílat vaše příjmy. Plaťte z něj pojistné, cestovní, mobil a jiné firemní výdaje. Jednou měsíčně si převeďte vaši „výplatu“, dle vlastního uvážení, na soukromý účet. To už daňový úřad nebude zajímat.